Umelý list vyrába elektrinu, energetiku čaká revolúcia

0
2157

Energetický priemysel čaká revolúcia inšpirovaná prírodou. Atómové elektrárne a predražené teplárne možno stratia svoj význam a zisky. Neuveriteľné. Americkým vedcom sa podarilo niečo, čo možno zmení celkom svet energetiky. Inšpirovali sa prírodou, vytvorili umelý list, ktorý pri rovnakých podmienkach ako funguje fotosyntéza v skutočnom liste, je schopná vytvárať elektrinu. Presne sledovali, čo sa deje v zelenom liste, čo na neho vplýva a čo všetko môže pritom vznikať.

Tímu vedcov pod vedením Daniela Nocera na Massachusetskom vedeckotechnickom MIT inštitúte sa podarilo vytvoriť umelý list, ktorý sa na list ani nepodobá, no funguje rovnako, alebo dokonca o niekoľko násobok je produktívnejší. Stačí mu na to voda. Umiestnením do suda s vodou napríklad dokázal vytvoriť energiu na niekoľko hodín a technológia by mohla čoskoro byť nasadená do používania v malých domácnostiach. Už teraz sa technologickí giganti pretekajú o to, kto s vedcami uzavrie zmluvu a čo všetko sa s tým bude dať vytvoriť.

S článkom schopným fungovať v akejkoľvek aj špinavej vode by sa dala vyrábať elektrina v chudobných častiach sveta za pomerne malé náklady a z dostupných surovín. Technológia môže nájsť využitie v automobilovom priemysle a čo je varujúce, aj vo vojenskej technike. Viete si predstaviť, čo by dokázali strely, ak by mohli so sebou niesť aj silný zdroj energie? Ten dolet, ničivosť a schopnosti…