Táto mimozemská civilizácia je výnimočne tichá

0
3821
Umelecky zobrazený Dysonov roj / Danielle Futselaar/SETI International
Umelecky zobrazený Dysonov roj / Danielle Futselaar/SETI International

Teleskopy pátrajúce po mimozemšťanoch odhaľujú nové tajomstvá vesmíru a privádzajú nás k myšlienkam, že jedna zo vzdialených hviezd by mohla byť domovom vyspelej civilizácie.

Je to len začiatok veľkého experimentu Douga Vakocha a jeho tímu z novej organizácie SETI International (Search for Extraterrestrial Intelligence, v preklade: Hľadanie mimozemskej inteligencie).

Tento rok postgraduálni študenti Tabby Boyajian, Penn State a astronóm Jason Wright sledovali súhvezdie KIC 8462852 vzdialené 1 500 svetelných rokov od našej Zeme a prišli s prekvapujúcimi výsledkami.

Na obežnej dráhe hviezdy sa nachádzajú objekty, aké nikdy predtým nevideli. Nikto nebol schopný vyvrátiť, že sú to mimozemšťania, čo viedlo k šíreniu správ o obrovských mimozemských kolóniách.

Wright si myslí, že tieto objekty by mohli byť tzv. Dysonovým rojom. Je to hypotetická štruktúra – sféra –, ktorú by vyspelá civilizácia mohla vytvoriť okolo svojej hostiteľskej hviezdy za účelom zachytávania a využívania solárnej energie hviezdy.

Ako hľadať mimozemšťanov a načúvať im

autor: Noonehasthisnameithink on Wikipedia
autor: Noonehasthisnameithink, Wikipedia

Náznaky, že nejaká vyspelá mimozemská civilizácia by naozaj mohla postaviť takúto štruktúru, zaujala Vakocha a vedcov v SETI International.

Šesť nocí sledovali spomínanú hviezdu teleskopom v Boquete v Paname. Snažili sa zistiť, či vzdialený systém vysiela nejaké laserové pulzy. Na tri noci zapojili aj Allan Telescope Array v Kalifornii (na obrázku vpravo) na zachytávanie potenciálnych rádiových vĺn pre prípad, že by tamojší mimozemšťania nemali lasery.

 

Zdá sa, že ak nejaká civilizácia na KIC 8462852 žije, je to veľmi tichá civilizácia. Pravdepodobne tam však žiadni mimozemšťania nie sú. Veľké objekty krúžiace okolo hviezdy sú pravdepodobne len kométy.

Alternatívna teória vysvetľuje záhadné objekty ako artefakty spôsobené planétkami obiehajúcimi asymetrickú hviezdu – bez pričinenia mimozemšťanov.

 

Nový systém na pátranie po mimozemšťanoch

alien-planet
diversepixel/Shutterstock.com

„Každý si teraz pomyslí: nič ste nedokázali nájsť a to znamená, že ste zlyhali,” vraví Vakoch, šéf SETI International: „pátranie po signáloch z KIC 8462852 je však trochu odlišný proces ako pozorovania, ktoré inak robíme.”

Koordinované pozorovanie oboma teleskopmi v Paname a v Kalifornii, ktoré použil Vakoch a jeho tím, by sa mohlo v budúcnosti ďalej používať na pátranie po mimozemšťanoch.

„Je potrebné detekovať signály súčasne z rôznych miest na Zemi,” vysvetľuje Vakoch.

Okrem toho chce tento systém aplikovať aj na pozorovanie ďalších hviezd a planét. „Možno zistíme, že nejaký objekt nakoniec naozaj vysiela signály smerom k Zemi,” dúfa Vakoch.

 

Nechceme len počúvať, ale rozprávať sa

Wikimedia Commons
Wikimedia Commons

„Kľúčom k detekovaniu signálu je pozorovanie tej istej hviezdy v rovnakom čase z rôznych observatórií,” vraví Vakoch. Najbližšie pozorovania chce zamerať na hviezdy nachádzajúce sa bližšie k Zemi.

Vakoch má aj plán, ako mimozemšťanov kontaktovať v prípade, že nejaký signál zachytí.

Zdroj: techinsider.io