*.SR nie je nová koncovka pre slovenské stránky, ale patrí Surinamu

0
1654

Ak ste už postrehli doménovú koncovku *.SR, vedzte, že nejde o novinku pre Slovenskú republiku, ale o doménu krajiny Surinam, ktorú si môže kúpiť aj Slovák, pokiaľ má odvahu a nejaké znalosti z holandčiny. Ceny pre domácich sú o niečo lepšie, keďže sa pohybujú do 35 USD. Registrácia cez internet a teda aj pre zahraničných záujemcov o domény vychádza na 75 USD ročne a do toho je nutné si pripočítať poplatok za smerovanie na vlastný server DNS vo výške 50 USD. Slovenskí záujemcovia by teda eventuálne mohli zaujať koncovkou *.SR, no zároveň ide o poriadny risk. Slovenskí používatelia internetu totiž nie radi dôverujú cudzím koncovkám. Najmä tí, čo majú zlé skúsenosti z rôznych podvodných stránok. *.SR ako skratka Slovenskej republiky, vyzerá atraktívne, no jej cena už tak atraktívna nie je rovnako ako jej význam pre obchod a budovanie úspešného webu.

Pozor na možných podvodníkov
Je celkom možné, že sa objavia chytráci, pokladajúci *.SR za slovenskú doménu, s čím začnú aj obchodovať. V čase zavedenia *.EU sa objavili fámy, že ostatné domény skončia a zostane len *.EU a existovala firma, ktorá tým ľudí strašila a ponúkala registrácie *.EU domén. V čase objavenia sa koncovky *.WS sa rozšíril obrovský podvod v tom, že ide o koncovku „web site“, ktorá má znamenať budúcnosť pre webové stránky. Pravda však bola taká, že WS patrila malej ostrovnej krajine menom Západná Samoa (Western Samoa) v Tichom oceáne a je aj pravdou, že naletelo zopár Slovákov a pokúpilo niekoľko koncoviek, čo hneď o pár mesiacov oľutovali. Ani v tomto prípade sa nenechajte zlanáriť, ak vám niekto bude ponúkať *.SR doménu ako novú slovenskú koncovku. Ak by som takýto pokus nevidel, nebol by tu dnes tento článok.

Kto koncovku *.SR spravuje?
Doménu spravuje surinamská spoločnosť Telesur, ktorá má na starosti dátové služby, komunikáciu a internet v krajine. Ak niekto chce koncovku domény *.SR, jediná cesta koniec koncov vedie práve cez spoločnosť Telesur. Na jej stránkach telesur.sr sa tiež nachádza prehľad podmienok a cenník týchto domén.

Kde je Surinam?
Surinam je malá krajina na severe Južnej Ameriky. Na juhu susedí s Brazíliou, na východe s francúzskou Guianou (územie Francúzska a teda aj zároveň Európskej únie) a na západe s Guyanou. Severné pobrežie obmýva Atlantik. Úradnou rečou je holandčina, pretože Surinam je pôvodne holandskou kolóniou a od 25. novembra 1975 získala krajina od Holandska nezávislosť. Má približne 450 000 obyvateľov a je veľmi bohaté na prírodné krásy, vodopády, jaskyne aj človekom nedotknutú prírodu.

O koncovke domén *.SR sa dočítate aj na IT magazíne 1Q.sk