Sonda Curiosity pristála na Marse, pripraví dáta pre ľudskú návštevu

0
1438

NASA: CuriosityVesmírny výskum oslavuje. Po celkom slušnej dobe sa podarilo pristáť s novou mobilnou sondou na Marse, čo práve pre vesmírny výskum prinieslo míľnik. Využitá moderná technológia a celkom iné technológie ako doteraz pomôžu zrýchliť, ale hlavne zásadne sprístupniť povrch Marsu modernému výskumu.

6 kolesový modul veľký asi ako malý VW Chrobák zosadol na povrch planéty. Po zosadnutí na Zem sonda Curiosity poslala menej kvalitné video, zatiaľ čo bolo na ceste zároveň video v plnom rozlíšení HD. Práve kvalitný videozáznam pomôže vedcom oveľa detailnejšie pozorovanie planéty. Celý výskum zatiaľ stál minimálne 2,5 miliardy dolárov, čo nedokážu vláde a NASA odpustiť najmä blogeri, niektoré relácie, rôzni odborníci na všetko a najmä niektorí redaktori vo svetových médiách.

Curiosity však za to stojí
Azda však americký výskum vie čo robí, ak do vesmíru posiela tak drahú sondu. Vybavená najmodernejšou technológiou a špeciálnym termoelektrickým pohonom má skúmať geológiou, podnebie, teplotu, zloženie hornín, silu gravitácie, rôzne zmeny a podobne. Má skrátka zistiť čo najpodrobnejšie informácie o všetkom, čo môže čo najlepšie pripraviť plánovanú ľudskú posádku na pobyt na „červenej planéte“, planéte najviac podobnej Zemi svojou gravitáciou, teplotou a prežiteľnosťou, z pomedzi všetkých planét Slnečnej sústavy.