Psy sa nás snažia utešiť keď sme smutní

0
2519

Po dlhom a stresujúcom dni, nie je pre majiteľa psíka nič lepšie než sa vrátiť domov, kde ho uteší jeho štovrnohý kamarát.

Kým sa pýtate či vás váš chlpatý priateľ má rád rovnako ako vy jeho, nedávny výskum naznačuje že psy jasne preukazujú svoju náklonnosť, keď ich majitelia vykazujú viditeľné známky rozrušenia.

Pes môže nielen dokáže povedať, keď ste smutní, ale urobí všetko, čo je v jeho silách, aby ste sa cítili lepšie, zistila nová štúdia.

Štúdia, ktorá bola uverejnená v časopise Learning and Behaviour, podrobila vzorku psov testu. Ich majiteľov umiestnila na druhú stranu priehľadných dverí a nechali ich spievať Twinkle, Twinkle Little Star, alebo plakať.

Skupina psov, ktorá zahŕňala rôzne plemená, ako napríklad zlaté retrievery, mopslíky a labradory, dokázala vidieť a počúvať ich majiteľov po celú dobu.

Výskumníci zistili, že psy, ktorí otvorili dvere, aby sa dostali k svojim majiteľom, ktorí plakali, sa k ním dostali trikrát rýchlejšie ako psi, ktorých majitelia pohmkávali uspávanku.

Okrem toho psy, ktorí prešli dverami, aby utišili svojich plačúcich majiteľov, vykazovali nižšiu úroveň stresu, čo naznačuje, že sa necítili príliš stresovaní, aby pomohli svojim majiteľom v prípade potreby.

,,Psy nielenže vycítili ako sa ich majitelia cítia, ale dokonca prekonali bariéru len aby im pomohli,“ hovorí Emily Sanfordová, absolventka psychológie a vedy o mozgu a hlavná autorka štúdie.

Štúdia, ktorá hodnotila správanie 34 psov, bola inšpirovaná skúsenosťou, ktorú zažila spoluautorka, Julia Meyers-Manor so svojim domácim maznáčikom.

Počas toho ako sa hrala s deťmi, začala volať o pomoc, keď ju deti zahádzali vankúšmi.

,,Môj manžel mi napomoc neprišiel, ale po pár sekundách ma moja kólia rýchlo vyhrabala z pod vankúšov.“

,,Okamžite som vedela, že musíme spraviť štúdiu aby sme to otestovali,“ prezradila Meyers-Manor.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ