Pred otravou jedlom vás zachráni aplikácia

0
3762

jedlo

Už máme v telefónoch aplikácie ponúkajúce najbližšie reštaurácie v okolí; aplikácie, ktoré potom počítajú prijaté kalórie (v ponúknutých reštauráciách); aplikácie stopujúce čas, prebehnuté kilometre a rýchlosť v pravotočivých aj ľavotočivých zatáčkach… Teraz je v USA novinkou aplikácia, ktorá môže zabrániť otrave jedlom.

Aplikácia od amerického ministerstva poľnohospodárstva je dostupná pre Android aj Apple. FoodKeeper automaticky upozorňuje používateľa, ak sa blíži dátum spotreby potraviny alebo nápoja. Učí, ako majú byť potraviny správne skladované v chladničke, mrazničke alebo v komore. Ponúka tipy, ktorými je možné predĺžiť životnosť jednotlivých výrobkov, ak sú skladované určitým spôsobom – ide hlavne o jedlo pre deti, mliečne produkty, mäso, hydinu, ryby a morské plody.

maso

Ponúka aj rady, ako správne potraviny tepelne pripravovať, aby počas varenia neprežili baktérie, ktoré by mohli spôsobiť alimentárne otravy. Nielen správna tepelná úprava, ale aj samotné skladovanie sú dôležité pre zabránenie prežívania baktérií v potravine. Teplota pod 4 °C zabraňuje rastu väčšiny baktérií spôsobujúcich potravinové intoxikácie. Aby to bolo účinné, je, samozrejme, dôležité chladničku nenechávať otvorenú dlhšie než na nevyhnutný čas, nevkladať do nej ešte teplé jedlá, kontrolovať, či v nej nie je nejaká skazená potravina, pravidelne ju odmrazovať a umývať. Odborníci odporúčajú nemať chladničku preplnenú – zabraňuje to dobrej cirkulácii studeného vzduchu. Nezabúdajte oprášiť aj vonkajší ventilátor chladničky, aby bol kondenzátor dostatočne chladený.

otrava jedlom

Jediný spôsob, ako baktérie prítomné v potravine zničiť, je kvalitne ju tepelne upraviť (rýchle opečenie steaku nie je kvalitná tepelná úprava). Ministerstvo poľnohospodárstva USA odporúča pre celé kusy hovädzieho, bravčového, jahňacieho a teľacieho mäsa teplotu úpravy 63 °C; pre mleté mäso aspoň 70 °C a pre hydinu 75 °C.

Zdroj: upi.com