Pozor: Facebook nemaže zmazané fotografie, údaje, ani akcie

1
5485

Facebook obrázkyMysleli ste si, že po uvedomelej zmene postoja k ochrane vlastného súkromia a zmazania všetkého, čo nemusí zvyšok sveta vedieť, ste naozaj zmazali všetko z facebooku? V žiadnom prípade. Každá fotografia, akcia, klik, zdieľanie, údaj a záznam o vzdelaní, priateľstvo a podobne. To všetko je štandardne zálohované pre prípad padnutia serveru. Každá informácia je štandardne zachovávaná aj pre ten prípad, aby mal Facebook ľahšiu cestu k poskytnutiu všetkých údajov o činnosti aj pre políciu a podobne, v prípade ak účet zneužijete na nekalú činnosť prekračujúcu medze zákonov. Nuž a ak ste bežný človek, ktorý nerobí nič zlé a len chce ochrániť svoje súkromie, určite sa nespoliehajte na to, že ste sa všetkého zbavili.

Fotografie zmažete a stále k nim vedie cesta
Urobte sami jednoduchý pokus. Nahrajte fotografiu čohokoľvek. Otvorte si ju v samostatnom okne ako súbor. Prehliadač na to má možnosť OTVORIŤ SÚBOR OBRÁZKA, alebo ZOBRAZIŤ OBRÁZOK. Objaví sa obrázok a priama cesta k nemu. Bude síce dlhá a komplikovaná, nezapamätateľná, ale ak ju raz niekto zdieľa cez tento odkaz, má ju v podstate nevedno dokedy. Vy tento obrázok môžete v druhom okne zmazať a hoci ho vo svojom profile, či na nástenke neuvidíte, všetci, čo si odložili odkaz – cestu k obrázku končiacu s príponou *.jpg, ho zobrazia. Naozaj ste si mysleli, že sa fotografie z Facebooku zmažú? Neexistuje. Podarilo sa mi nájsť aj starú profilovú fotku, ktorú som nahrával možno v roku 2009. Tiež som si slepo myslel, že o nej nie je nikde ani zmienka celé roky.

Dáta nemiznú, Facebook sa prezradil sám
V týchto dňoch sa Facebook začal vyhrážať, že zmení všetky pôvodné profily o pár dní na Timeline. Nezaujíma ho, že to užívateľ nechce a v jeho prípade je Timeline len pokus o modernizáciu zlým smerom. Aj mne sa týmto spôsobom vyhráža a ponúka možnosť upraviť si profil skôr, ako sa začne zobrazovať v Timeline podobe aj ostatným. Hoci na nástenke som mal zmazané množstvo článkov, príspevkov a status, v Timeline sa objavila asi polovica z tých z dávno zabudnutých. Objavil som tak množstvo článkov, ktoré oficiálne už ani na nástenke neboli, boli zmazané, nie zapratané, ale celkom zrušené. Timeline ich po roku aj dvoch rokoch od zmazania odniekiaľ obnovil a prezentuje to ako moju nástenku. Týmto sa facebook okašľal a sám priznal, že si odkladá množstvo údajov a podobne. Podobná chyba s obnovením starých zmazaných príspevkov sa nezopakovala v druhom sledovanom prípade. V treťom sa objavili na nástenke činnosti a niektoré aktivity, ktoré taktiež užívateľ už dávno zmazal a nepotešilo by ho zverejnenie bez jeho vedomia… najmä ak dnes chodí s niekým iným a z nejakého dôvodu staré príspevky u svojej dnes už ex zmazal.

Médiá túto chybu využívajú
V Čechách funguje bulvárny web a v Poľsku magazín, z diaľky podobný nášmu, kde sa dokonca pýšia tým, čo všetko získajú z Facebooku. Napríklad nepozorným zdieľaním odkazu a toho, čo zostáva Facebooku v pamäti pri zobrazovaní obrázkov. Vďaka tejto nedokonalosti sa dajú získať z niektorých už raz zdieľaných článkov aj také informácie, ako fotografie, ktoré sa pôvodne zmazali a predsa sa nezmazali. Približne takýmto spôsobom sa podarilo tiež nejednému človeku dostať k fotografiám k článku na nejakom webe, kde ich zmazali. Ak mal facebook odkaz v pamäti, k súborom obrázkov sa stále dalo poznať. Keďže sa však týmto spôsobom dá v mnohých prípadoch uškodiť aj bežným osobám, presný postup nebudeme spomínať, popisovať a najmä vysvetľovať.

Vadí vám niečo na Facebooku? Pokiaľ nemáte odznak, perfektnú znalosť zákonov a angličtiny, nezmôžete nič. Kontaktovať technickú podporu, požiadať o pomoc a vyjadrenie je priam to isté, ako písať na vymyslený email na nakreslenom počítači. Táto veta nedáva zmysel rovnako, ako fungovanie podpory a rečí ohľadom ochoty podpory pomôcť. V pokusoch kontaktovať v rôznych veciach podporu však naďalej budem pokračovať. Raz to celé bude na ďalší článok.

Comments are closed.