Poznáte týchto 6 zaujímavých faktov o LED svetlách?

0
1236

Všimli ste si, že LED osvetlenie postupne nahrádza na pultoch predajní klasické žiarovky? Nie je sa čomu čudovať. Ide o najefektívnejší umelý zdroj svetla súčasnosti. LED diódy nájdeme nielen v dekoratívnych interiérových a exteriérových svietidlách, ale aj ako súčasť elektroniky či signalizačných prvkov. Zistite o tomto type svetelného zdroja zaujímavosti.

1. Najefektívnejší typ svetelného zdroja

LED žiarovky sú najefektívnejším a najmodernejším typom svetelného zdroja, sú skutočne vysokoúčinné – transformujú na viditeľné svetlo viac ako 50 % energie, ktorú prijmú. Pri obyčajných žiarovkách je to len cca 10 %, pričom zvyšná energia sa uvoľní ako teplo.

Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

2. Zelené riešenie pre planétu

LED svetlá neobsahujú žiadnu ortuť ani iné toxické a nebezpečné plyny, vďaka čomu je ich dopad na životné prostredie a planétu takmer zanedbateľný, napr. v porovnaní s klasickými alebo CFL žiarovkami. Viac ako 90 % LED je recyklovateľných. Výhodou je aj ich dlhá životnosť – dokážu poskytnúť až 50 000 hodín svietivosti.

3. LED osvetlenie ako nástupca žiaroviek

Svetlá s LED technológiou majú širokospektrálne využitie. Okrem interiérových lámp (napr. led pracovné svetlá, bodové svetlá a pod.) a exteriérového osvetlenia, ich nájdeme aj v rôznej elektronike (napr. smarfóny) a signalizačných prvkoch (napr. semafory). Prvýkrát LED diódy nahradili žiarovky už v roku 1987, a to v brzdových svetlách automobilov.

4. Okamžitá svietivosť bez zahrievania

Nábeh svietivosti do maximálnej intenzity je pri LED lampách okamžitý. Iné typy žiaroviek, napr. kompaktné CFL žiarivky, majú dlhší nábeh a sú citlivé na klímu v miestnosti – v chladnejšom počasí trvá, kým dosiahnu plný výkon. Povrch LED svietidiel sa pri rozsvietení nezohrieva (teplo sa absorbuje), takže sa ich môžete bezpečne dotknúť.

Zdroj foto: vlastné / Svetla.sk

5. LED neprodukuje biele svetlo

Vedeli ste, že LED diódy nedokážu priamo produkovať biele svetlo? Existujú však dva spôsoby, ako biele LED svetlo dosiahnuť. Prvým prístupom je miešanie základného spektra farieb, teda červených, modrých a zelených diód, ktoré rozložia energiu tak, že svetlo sa javí ako biele – používa sa napríklad pri RGB led pásikoch. Druhou alternatívou je pokrytie modrej LED fosforovým povlakom, ide o tzv. proces fluorescencie.

6. Pomocník v boji s hmyzom

Rôzne druhy hmyzu sú priťahované odlišným svetelným spektrom. Štandardné LED žiarovky vo všeobecnosti nevyžarujú UV žiarenie, ktoré priťahuje hmyz – ich svetlo sa pohybuje v rozmedzí 3 000–6 500 K. Dokazujú to aj viaceré štúdie, ktoré skúmali výskyt a množstvo hmyzu v okolí LED svetiel v porovnaní s lampami na klasické či halogénové žiarovky.