Padol Megaupload? Bol len jednou rybou v mori filehostingu

1
1797

FBI vyplo službu Megaupload z dôvodu porušovania autorských práv. Lenže niečo na tom celom poriadne smrdí. Buď niekto mal záujem zničiť Megaupload, alebo pre ľahkú dostupnosť chcelo FBI ukázať, že idú proti pirátom bojovať, alebo si niekto dobre nepopozeral internet. Za najväčšieho piráta bol označený zakladateľ Megauploadu – Kim Dotcom. Ale pozor, ako možno nazvať pirátom človeka, ktorý preukázateľne nenahral alebo neokradol sám niekoho tak, aby mohol takýmto pirátom naozaj byť? Aktívne sám na servery súbory nenahrával. Čím sa vlastne zakladateľ a celý team previnili?

Bussines myšlienka zdieľania súborov
Našli sa raz šikovní chalani, ktorí vytvorili systém na zdieľanie súborov. Potrebujete poslať niekomu rozrobený strih kamarátovej svadby, balík fotografií, alebo súbory práce na tlač do školy? Aj u nás vo firme nahrávame niektoré súbory na uschovna.cz, aby sme ich potom mohli na druhej strane poslať tlačiarni na vytlačenie brožúr a manuálov. Nahráte súbory na server a adresátovi pošlete len odkaz do emailu alebo SMSky. Oficiálne tieto služby fungujú práve takto. Ponúkajú zdieľanie súborov. Ale pozor, polícia a podporovatelia boja proti pirátstvu si neradi všímajú to, že tieto služby sa ohradzujú proti zodpovednosti za zdieľanie súborov. Veď aj každá začínajúca takáto služba, ktorá sa aspoň snaží nevyzerať ako amatérska, ponúka možnosť nahlásenia ilegálneho obsahu. Samozrejme, že prevádzkovatelia vedia, že im prevažnú časť súborov nahrávajú práve piráti, ale ako chcete ustriehnuť niečo také? Mazať všetky takéto súbory? To skrátka nejde. Často ide o zabalené a delené súbory s heslom aj bez neho. Povedzme teda, že prevádzkovatelia ticho tolerujú tento fakt, na druhej strane podobné služby sú zakladané práve preto, že akože budú ticho tolerovať celý pirátsky obsah. Pre rýchlu popularitu a ziskovosť neskôr naozaj vznikali filehostingy výhradne pre warez a dokonca sa tým servery ani netaja. Osobne som bol v blízkosti plánov vzniku podobného serveru kde nakoniec od toho všetci upustili práve pre obavy, že to nebude práve právne celkom čisté.

Nahlásenie ilegálneho obsahu? Megaupload napísal a nápravu vykonal:
Poviem presne a priamo na megaupload osobnú skúsenosť z pred troch rokov (pochybujem že aj v roku 2011 by to bolo iné), kedy som tvoril jednoduchý software. Akonáhle sa mi podarilo nájsť moju aplikáciu skopírovanú a umiestnenú na megaupload.com – napísal som im na linku ABUSE, aby zmazali súbor z dôvodu nárokovania práv. Nebol jediný problém. Človek, ktorý mi chcel uškodiť a súbor nahral, prišiel o platnosť odkazu a súbor na cieľovom odkaze, Megaupload súbor zmazal pre moje nároky práv a potvrdil to emailom. Prečo nič podobné nikdy nevidia aj tí, ktorí službu ihneď označia za 100% pirátsku a práve ju za priameho vinníka? Pamätám sa na problém jedného herného vydavateľa, keď sa testovacia verzia hry objavila na rapidshare a megaupload. Aj pritom som bol osobne a doteraz si pamätám, že z rapidshare hru odstránili do dvoch dní, z megaupload o pár hodín po ňom. Mohol za to tuším aj víkend.

Zisk, ale teda poriadny zisk
Každá takáto služba umožňuje väčšinou sťahovanie zadarmo aj bez registrácie. Ak však chcete sťahovať nejaký film a čo najrýchlejšie a nechcete sa trápiť nejakým skladaním malých súborov a kombinovaným sťahovaním z rôznych služieb, potom potrebujete vytvoriť účet a zaplatiť si neobmedzené sťahovanie obmedzené dátovo, alebo časovo. Práve tu je kameň úrazu, na čom si zrejme právnici megaupload ako aj štátu vylomia zuby. Tu sa budú naťahovať zákony, filozofické úvahy a biť sa medzi sebou slovne aj zmyselne. Užívatelia filehostingovej služby neplatia za pirátske súbory, ale platia za vylepšenie možností na stránkach. Čiže ak aj máte na megaupload nahraté všetky súbory z kamarátovej svadby, ktoré posielate na dorobenie niekomu ďalšiemu a chce ich adresát stiahnuť rýchlo, zaplatí si za vylepšené konto. Pár eur a má to rýchlo u seba, rýchlejšie než napálené DVD poslané poštou. Pritom za cenu menšiu ako platba dopravy kuriérom. Lenže to isté je aj pritom, že chcete rýchlo stiahnuť film a zaplatíte si vylepšenie vášho užívateľského konta. Hovorí sa tomu výhoda členstva… často u týchto služieb nazývaná ako PREMIUM ACCOUNT. Platí sa teda za službu vylepšených možností sťahovania, no nikde nie je určené, že sťahovanie neautorizovaných pirátskych kópii. Nakoniec však ide stále o pirátstvo, lenže ukryté.

Megaupload v žiadnom prípade nie je jediný
Megaupload určite nie je jediný. Podobných služieb je nehorázne veľa a nevymyslel ich ani megaupload a ťažko povedať, či je vôbec megaupload najväčším. V Nemecku vznikol dávnejšie Rapidshare.de, ktorý sa zrejme neskôr oddelil od Rapidshare.com, pričom práve ten druhý začal rapídne rásť. Dnes by sme ho mohli považovať za jeden z najznámejších a najvýznamnejších, najmä teraz po páde Megauploadu. Ani na ňom som nikdy nemal problém sa dovolať svojich práv. Stačil na to email abuse@ a zvyšok domény, kde ochotne vždy odpísali a urobili nápravu. Môj jednoduchý software, ktorý bol šíriteľný len za určitých podmienok sa tam svojho času objavoval často a aj preto som bol nútený sa naučiť, ako tieto služby fungujú a snažiť sa uchovať malé, ale pre mňa významné software-vývojárske počiny na miestach, kde boli ponúkané oficiálne. Nie na miestach, kde ich dajú piráti. Je nemožné samozrejme kontrolovať pre filmový priemysel každý jeden titul a všetkých 500 filehostingových služieb, no celá vec sa mala riešiť podľa mňa celkom inak. Z iného konca a až končiť sa mala filehostingom. Takých filehostingov je mnoho, najznámejšie u nás sú napríklad tieto, medzi ktorými nechýbajú ani slovenské a české.

 • megaupload.com,
 • rapidshare.com,
 • netload.in,
 • quickshare.cz,
 • czshare.com,
 • hotfile.com,
 • fileserve.com,
 • extabit.com,
 • letitbit.net,
 • filefactory.com,
 • uloz.to,
 • filebase.to,
 • Mujsoubor.cz,
 • Cobrashare.sk,
 • Share-rapid.com,
 • Multishare.cz,
 • Filesonic.com,
 • Uploadstore.net,
 • Cramit.in,
 • Ul.to,
 • Upnito.sk,
 • Dataport.cz,
 • x7.to,
 • Hellshare.com,
 • Hellshare.cz,
 • eDisk.cz,
 • Turbobit.net,

Filehostingová služba na príklade majiteľa garáží
Predstavte si majiteľa budovy s verejnými garážami vo vnútri. Vlastní budovu a ponúka bezplatné parkovanie. K nemu prichádzajú ľudia a parkujú svoje vozidlá, karavany a motorky. Ak ho niekto upozorní na to, že mu tam niekto parkuje ukradnuté vozidlo, fajn, urobí nápravu. Ak spoplatní vstup do časti, kde nefúka vietor a kde je to osvetlené, je to vylepšenie služieb parkovacích státí. Povedzme však, že k nemu bude prichádzať viac ľudí s autami, a budú chcieť viac a viac miest s osvetlením a neveterné miesta, potom samozrejme, že bude aj garáž prosperovať a bude chcieť aby sa u neho zákazníci cítili dobre a tak miesta rozšíri, pristaví poschodie. Sú tam pritom aj kradnuté aj nekradnuté vozidlá, ale rozlišovať by chcelo veľa času a námahy. Systém však už funguje a prosperuje… Kto je pravým vinníkom vo veci? Majiteľ garáže, alebo tí zlodeji, čo si chodia odparkovať vozidlo a hrajú na to, že nie je kradnuté, alebo sa k ničomu svojou anonymitou nepriznávajú? Koho naozaj reálne potom nazvať vo veci filehostingov za pirátov?

V žiadnom prípade však článkom nepodporujem pirátstvo. Poukazujem na dve možnosti pohľadu a názor na fungovanie tejto služby. Reagujem na pomenovanie prevádzkovateľa serveru ako piráta, čo je pomenovanie hodiace sa skôr na človeka zásobujúceho službu ilegálnymi súbormi. Na Slovensku máme takých stovky, v Čechách sú ich tisícky. Drobní výrobcovia software a niektorí interpreti majú čo robiť, aby si uchránili svoje práva a zmysel toho, prečo hudbu a software tvoria. Aj keď mne osobne šlo často o boj proti veterným mlynom. Čiže aj u nás vedia niektorí ľudia, kto je pravý vinník v celom probléme s pirátmi. A odpoveď na otázku „Prečo ?“ je jednoduchá. FBI si myslí, že ak zruší garáž, tak zničí zlodejov áut. Zlodej bude naďalej kradnúť a nájde si inú garáž, alebo nie len garáž, ale iné spôsoby uschovania auta. Prečo sa nejde po tých, čo nahrajú za mesiac 500 filmov a ťažia na fórach z popularity, ako veľký pirát daný John33Fighter, či užívateľ Ph4se1992 je? Veď stačí sa tomu pokúsiť venovať, nájdete pyšných pirátov často vo veku 15 rokov, čo na fóra zverejňujú odkazy na celú diskografiu, DVD, či dokonca objemné BluRay filmy a potom taký človek ťaží z úspechu a dané fórum z návštevnosti. Tu rastie oveľa väčší biznis, ako na strane megaupload. Kým megaupload je jeden, pripadá na neho z celého sveta možno 4000 tzv. warez diskusných fór zväčša postavených na systéme PhpBB, ktorý je zadarmo.
Nakoniec sa mi vnucuje myšlienka, že ak bol megaupload len začiatkom v poriadnom boji, ktorý ešte len príde, tak to v rámci protipirátskeho boja možno zmysel malo. Lenže ako som už spomenul, zatvorili len garáž. Čím len pomohli k popularite ďalších garáží, vzniku ďalších a pod.

Domienka, prečo asi toto všetko vzniklo
Megaupload ešte v decembri oznámil záujem spustiť službu MegaBox, kde by mohli samotní speváci priamo predávať svoju vlastnú hudbu. Universal Studiu ležal MegaUpload v žalúdku už dlho, takže je celkom možné, že skrátka mal v tom celom prsty aj Universal. Veď čo by z toho mal Universal, keby jeho interpreti predávali opäť na ďalšom mieste svoju hudbu bez potreby samotného Universalu? Ten totiž nepochybne veľa stráca. Alebo nie? Myslím, že celá táto kauza bude veľmi drahá a ešte niekto veľmi tvrdo narazí na nos. Otázne je, kto to bude. Či pochabá obžaloba a okamžité kroky zhabania celého majetku zakladateľovi Megaupload, alebo si nakoniec obžalovaní ľudia z megauploadu posedia veľmi dlho pre železnú a neprelomiteľnú žalobu…

Comments are closed.