Nečakaný výbuch čiernej diery, ktorá sa prebudila zo spánku

0
2507
zdroj: NASA
zdroj: NASA

Čierna diera sa po 26 rokoch spánku náhle prebudila a do vesmíru vystrelila obrovský výron plazmy. Podobné udalosti sú veľmi zriedkavé. Astronómom sa našťastie podarilo zachytiť časť tohto výnimočného javu. Táto čierna diera je asi 12-krát objemnejšia než Slnko. Počas posledných rokov pokojne požierala okolité hviezdy a hromadila plazmu.

Obrovský výbuch

Tieto horúce hmoty obiehali po špirále okolo čiernej diery, až sa ich tam nakoniec už viac nezmestilo. To spustilo obrovský výbuch prúdu horúcej plazmy, röntgenového žiarenia, rádiového vlnenia a viditeľného svetla. Explózia zažiarila tak jasne, že ju astronómovia mohli pozorovať zo Zeme aj pomocou malých 14-palcových teleskopov.

NASA vytvorila animáciu, ktorá ilustruje, ako by táto erupcia mohla vyzerať pre pozorovateľa nachádzajúceho sa v jej blízkosti.

video: NASA.gov Video

Astronómovia nesledovali výbuch od začiatku. Upozornil ich naň satelit, ktorý zachytil prúd röntgenového žiarenia a okamžite vyslal vedcom na zemi signál. Tí hneď obrátili teleskopy smerom k čiernej diere. Príležitosť zachytiť takúto erupciu priamo počas jej priebehu prichádza len raz za život.

AMI-LA teleskop zachytil energiu prúdiacu z miesta výbuchu. Toto je vizuálne znázornenie zaznamenaných prúdov rádiového vlnenia.

K výbuchu došlo vlastne už pred 7 800 rokmi, ale vzniknuté svetelné žiarenie docestovalo k Zemi až 12. júna 2015. Čierna diera vypľúvala kúsky plazmy ešte mesiac po výbuchu, až nakoniec zase upadla do hlbokého spánku.

Táto diera je súčasťou súhvezdia V404 Cygni, ktoré bolo zdrojom podobných erupcií už v minulosti v rokoch 1989, 1956 a 1938. To naznačuje, že hviezdne plyny hromadiace sa okolo čiernej diery dosahujú zlomový bod každých 20 alebo 30 rokov – vtedy dôjde ku kolapsu hmoty a následnému prudkému výbuchu, ktorý vymršťuje prúdy rôznych druhov energie naprieč vesmírom.

Vedci sa teraz chcú zamerať na porovnávanie tejto erupcie s výbuchmi supermasívnych čiernych dier sediacich v centrách galaxií. Jedna supermasívna čierna diera sa nachádza aj v centre našej Mliečnej cesty. Vedci dúfajú, že tento výskum im pomôže lepšie pochopiť, ako naša galaxia vznikla a tiež predpovedať, k čomu by mohlo dôjsť v jej budúcnosti.

Zdroj: techinsider