NASA plánuje podpáliť nákladnú loď vo vesmíre

0
2211

nasa

Vesmírna nákladná loď Cyngus vyštartovala na obežnú dráhu Zeme, kde sa spojila s ISS, aby doplnila zásoby potravín, vody a vybavenie na vedecké experimenty. Poslanie Cyngusu sa ale týmto nekončí. Po niekoľkých mesiacoch bude na jej palubu naložený odpad z vesmírnej stanice, plavidlo sa následne od ISS odpojí a potom ho zachváti požiar.

Je to experiment NASA, zvaný Saffire, a spočíva v zapálení horľavého materiálu na palube vesmírneho plavidla. Jeho cieľom je bližšie spoznať a pochopiť, ako sa oheň šíri na palube lode vo vesmíre.

NASA lieta do vesmíru už desaťročia, ale spoločnosť vie len málo o správaní ohňa v mikrogravitačnom poli. Zatiaľ uskutočnené experimenty skúmali hlavne horenie malých objektov na palube lode a o prípadnom veľkom požiari teda nemá podrobnejšie znalosti. Tento experiment bude skúmať vznietenie objektu s rozmermi asi 1 × 4 metre. Experiment bol, samozrejme, naplánovaný tak, aby nebol nebezpečný pre astronautov nachádzajúcich sa na ISS – Cyngus zachvátili plamene až po 4 hodinách po odpojení od vesmírnej stanice.

nasa

NASA bude mať informácie o priebehu experimentu vďaka početným senzorom oxidu uhličitého, termometrom, kamerám. Informácie získané z tohto požiaru vo vesmíre pomôžu vedcom z NASA vyvinúť efektívnejšie spôsoby detekcie požiaru vo vesmíre, jeho uhasenia a tiež možnej prevencie jeho vzniku.

Cyngus tak čaká smutný osud – po uhasení ohňa na palube a získaní všetkých informácii z miesta požiaru opustí plavidlo obežnú dráhu, vstúpi do atmosféry Zeme a vtedy zhorí nadobro.

Cyngus má aj ďalšie dôležité poslanie. Na ISS doručí niekoľko dôležitých predmetov potrebných na vedecké experimenty. Jedným z nich bude aj Meteor –  nástroj, ktorý by mal pomôcť zistiť zloženie meteorov vstupujúcich do našej atmosféry. Je to už tretí pokus dostať Meteor do vesmíru. Prvá verzia nástroja bola zničená, keď raketa Antares explodovala pri štarte v októbri 2014, Meteor nemal šťastie ani v roku 2015 s raketou Falcon 9.

Videá si môžete pozrieť tu

Zdroj: theverge.com