Najdrahší materiál na svete: Jeden gram za viac ako 100 miliónov

0
2762
autor: University of Oxford
autor: University of Oxford

Jeden gram najdrahšieho materiálu na svete stojí 145 miliónov dolárov

Ak je vaším životným snom extrémne zbohatnúť, je na čase rozbehnúť biznis v produkcii fullerénov – najdrahšieho materiálu na svete. Vývojové laboratórium Designer Carbon Materials predalo prvú 200-mikrogramovú vzorku za 32 amerických dolárov. Pre vašu predstavu: 200 mikrogramov je asi tretina hmotnosti ľudského vlasu, prípadne jedna pätnástina hmotnosti snehovej vločky.

Fullerény

Boli objavené v roku 1985. Sú to sférické uhlíkové nanoštruktúry skladajúce sa z pevnej fullerénovej „klietky”, v ktorej sú zachytené atómy alebo jednoduché molekuly nekovových prvkov, napr. sodíka, fosforu alebo hélia.

Vedci sa teraz venujú podrobnejšiemu skúmaniu možností ich využitia v atómových hodinách – najpresnejšom meradle času.

Budúcnosť je sľubná

Oxfordskí odborníci odhadujú, že fullerény budú v budúcnosti využívané v rôznych druhoch prístrojov významných pre ich výnimočnú presnosť. Podkladom pre tieto odhady je fakt, že použitím fullerénov sa atómové hodiny priestorovo zmenšia na veľkosť mikročipu – budú teda zabudovateľné do mobilných telefónov alebo GPS zariadení.

Ak by sa nám podarilo implementovať fullerény do GPS prístrojov, dosiahneme vyhľadávanie presné na milimeter! Dnešné GPS lokalizačné zariadenia majú presnosť v rozmedzí 1 až 5 metrov.

Atómové hodiny v dnešnej dobe zaplnia celú vašu izbu. Vďaka endohedrálnym fullerénom nezaberú v budúcnosti veľa miesta ani vo vašom mobilnom telefóne. Odborníci vidia využitie aj v ovládaní vozidiel bez šoférov. Dve autá stretávajúce sa na úzkej ceste potrebujú veľmi presnú informáciu o ich vzájomnej polohe, dnešná GPS na to zďaleka nestačí. Presnosť na 1 milimeter úplne mení situáciu.

Jediný materiál, ktorý by mohol reálne poraziť fullerény, čo sa týka výšky ceny, by bola antihmota. NASA odhaduje cenu gramu antihmoty na 61 triliónov dolárov. Komerčná výroba antihmoty je však, zatiaľ, ďalej než v nedohľadne.

Zdroj: techinsider.io