Lietajúce auto bude v predaji od roku 2018!

0
2612

Nesie názov PAL-V a nedávno bolo patentované v Indii.

Podľa výrobcu sa začne predávať o dva až tri roky. Ak máte záujem, je najvyšší čas zapísať sa na čakaciu listinu.

pal v
PAL-V

Futuristické vozidlo dokáže jazdiť po ceste aj lietať. Má tri kolesá, je pohodlné ako auto a vďaka svojmu patentovanému nakláňaciemu systému aj obratné ako motocykel. A keď vám cesty nestačia, môžete s ním zájsť na najbližšie letisko, vysunúť rotor a vrtuľu a jednoducho vzlietnuť.

Výkonný riaditeľ spoločnosti PAL-V Europe NV Robert Dingemanse sa vyjadril, že o lietajúce auto prejavili záujem vládne inštitúcie, nemocnice aj spoločnosti pôsobiace v turistickom sektore. „Zaujalo napríklad bombajskú spoločnosť Sahara Group, ktorá vidí jeho využitie pri preprave turistov a rôznych poznávacích zájazdoch. Vozidlo, s ktorým môže človek jazdiť aj lietať, otvára veľa nových možností, o ktorých sme mohli doteraz iba snívať,“ povedal pre Business Standard.

Vo vzduchu sa PAL-V ONE drží v neriadenom vzdušnom priestore do výšky 4000 stôp (1219 m), takže stret s komerčným lietadlom nehrozí. Poháňa ho benzín a je schopné vyvinúť rýchlosť do 180 km/h, a to na zemi aj vo vzduchu.

Vďaka nižším otáčkam rotora je vozidlo tichšie než helikoptéra. Vzlieta sa s ním z pomalého rozbehu, nedokáže sa vznášať na mieste a jeho riadenie je vraj veľmi jednoduché.

Je možné ho ovládať a bezpečne s ním pristáť aj v prípade, že by mu zlyhal motor, a to vďaka gyroplánovej technológii, zaručujúcej autorotáciu rotora.

Predpokladaná cena lietajúceho auta pre európsky trh je okolo pol milióna eur. Počas prvých troch až piatich rokov sa holandský výrobca plánuje obmedziť len na vývoz niekoľkých limitovaných kusov.

Tento stroj je veľkou konkurenciou pre Aeromobil, lietajúcemu autu, ktoré skonštruoval Slovák Štefan Klein. Prečítajte si článok a porovnajte ich.

Zdroj: mirror.co.uk

ZANECHAŤ ODPOVEĎ