Koľko váži internet?

0
1194
Koľko váži internet?
5 (100%) 2 votes

Rozmýšľali ste už niekedy nad tým, koľko informácii obsahuje internet?

Všetky tie údaje, ktoré nahrávame na web. Všetky tie informácie, ktoré zdieľame. Rozhovory, ktoré vedieme s našimi priateľmi.

Každým naším kliknutím myšou robíme internet rozsiahlejším a komplexnejším miestom. A tým robíme internet ako taký aj ťažším.

Koľko všetky tie údaje na internete asi tak vážia?

Koľko váži internet?

Na internete nájdete mnoho videí na rôzne témy. Nás však zaujalo video, v ktorom opisujú práve spomínanú hmotnosť internetu.

Michael Stevens z kanála Vsauce sa inšpiroval správami, v ktorých sa hovorí, že každá e-kniha vložená do elektronickej čítačky robí čítačku ťažšou.

Ako je to možné?

Na internete existuje mnoho teórií, ktoré vypočítali hmotnosť internetu. Niektorí sú názoru, že je ťažký ako jahoda, iní tvrdia, že je ľahký ako zrnko soli.

Počítačový vedec Kalifornskej univerzity, profesor John Kubiatowicz, vypočítal podľa Einsteinovho vzorca e = mc², že naplnenie 4 GB elektronickej čítačky by ju mohlo navýšiť o 0,00000000000000000001 gramov.

Na akom princípe to funguje?

Internet pracuje s elektrónmi. Pomocou elektrónov sa ukladajú dáta. A tieto elektróny vážia veľmi máličko.

Ak by ste chceli vytvoriť obyčajný email o veľkosti 50 kb, zaberie to asi 8 miliárd elektrónov.

Znie to celkom veľa, však?

Možno vám to príde ako veľké množstvo, ale váži to dve desať tisíciny kvadriliónu jednej libry. Už len to znie nepredstaviteľne.

Podobne, ako vieme porovnať váhu elektronickej čítačky po naplnení jej pamäte, aj informácie, ktoré obsahuje internet, vieme na základe prenosu energie pri načítavaní informácií zmerať.

Pozrime sa na to ešte detailnejšie.

Elektróny, ktoré prijímajú dáta, majú viac energie ako tie nečinné. A vďaka tomu je možné zmerať váhu elektronického priestoru siete.

Vo videu tvrdili, že celý internet váži dokopy približne 50 gramov. Na jeho zváženie by vám tak teoreticky stačila táto zlatnícka váha.

Tieto výpočty robili sedem rokov dozadu. Odvtedy sa sa každoročne pridá čoraz viac serverov, takže internet je už zas o čosi ťažší.

Koľko podľa vás môže vážiť teraz?

Čítajte tiež:

Záhady, na ktoré ani veda nemá odpoveď

24 skrytých nastavení pre váš Mac, ktoré vám uľahčia život

7 dôvodov, prečo sa oplatí navštíviť Levoču

ZANECHAŤ ODPOVEĎ