Pri bolesti hlavy, nepríjemných kŕčoch či bolestiach nôh siahne väčšina z nas po ibuproféne. Často nás však bolesť prepadne v noci či ránom, kedy vôbec nerozmýšľame, že našu obľúbenú tabletku zapíjame pohárom vody nalačno. Je to však bezpečné?
V prvom rade si povedzme čo ten ibuprofén vlastne je
Ibuprofén patrí do skupiny liekov nazývaných nesteroidné protizápalové lieky alebo NSAID a účinkuje tak, že zastaví produkciu látky, ktorá spôsobuje bolesť, horúčku a zápaly. Používa sa na zníženie horúčky a na zmiernenie bolesti alebo zápalu spôsobeného celým radom stavov, ako sú bolesti hlavy, bolesti zubov, artritída, menštruačné kŕče a ďalšie. Aj keď existujú určité výnimky, ibuprofén môžu užívať dospelí a deti od šiestich mesiacov.
Je v poriadku ho brať ho nalačno?
Ak ste v minulosti mali pri užívaní liekov žalúdočnú nevoľnosť, FDA odporúča užívať ibuprofén s jedlom alebo pohárom mlieka, aby sa znížila pravdepodobnosť, že sa budete cítiť nepríjemne. Z dlhodobého hľadiska existuje možnosť, že NSAID môžu poškodiť sliznicu žalúdka, a preto sa dlho verilo, že jedlo môže pomôcť zmierniť tieto účinky na žalúdok, hoci dôkazy o tom boli zväčša neoficiálne. Problémy môžu nastať, ak užívate ibuprofén dlhší čas, pretože môže ovplyvniť hladinu prostaglandínu, lipidu, ktorý pomáha pri ochrane žalúdka. Ak sa ibuprofén užíva vo veľkých dávkach alebo dlhodobo, produkuje sa menej prostaglandínu, čo môže zvyšovať obsah žalúdočnej kyseliny a dráždiť sliznicu žalúdka, čo spôsobuje problémy.
Štúdia univerzity Sheffield Hallam University z roku 2009 uvádza: „Ibuprofén v OTC dávkach má nízku možnosť závažných gastrointestinálnych príhod a malú vyhliadku na rozvoj obličkových a súvisiacich [kardiovaskulárnych] príhod. Ibuprofen OTC nepredstavuje riziko vzniku poškodenia pečene, najmä nezvratné poškodenie pečene pozorované pri paracetamole a občasné pečeňové reakcie z aspirínu. “
Ak užívate ibuprofén na dočasné zmiernenie bolesti a nemáte žiadne rizikové faktory, môžete ho užiť nalačno. Váš lekár však vie, čo je pre vás najlepšie, na základe vašej anamnézy, takže si s ním postup užívania podobných liekov radšej preverte 🙂