Roboty s veľkosťou futbalovej lopty sú navrhnuté tak, aby pracovali v skupinách a programované tak, aby vykonávali rôzne úlohy od lokalizovania vrakov až po detekciu kontrabandu cez trup lode.
Keď sa Sampriti Bhattacharyya dočítala o kontroverznej schéme amerického námorníctva, v ktorej sa delfíny snažia lokalizovať podmorské míny, uvedomila si, aký skutočný potenciál je v robotovi, na ktorom pracuje.
Bhattacharyyovej podmorské zariadenie, približne vo veľkosti futbalovej lopty, bolo vyvinuté na Massachusetts Institute of Technology (Inštitúte technológií v Massachusetts) ako nástroj na detekciu puklín alebo trhlín v nádržiach jadrových reaktorov. Keď Bhattacharyyová videla, že delfíny sa používajú na detekciu mín a lokalizovanie vybavenia strateného pod morom, otvoril sa jej svet možností a spomedzi nich mapovanie morského dna alebo skenovanie trupu lodí kvôli kontrabandu.
„Pomohlo mi to uvedomiť si, že môj robot by mohol byť veľmi užitočný. Je tak lacný a ľahký na zostrojenie, že by som ich vlastne mohla vyrobiť kopec a mohli by sa rozísť a skenovať trupy lodí,“ hovorí indická inžinierka.
Bhattacharyyová vyvíja prototyp podvodného drónu, ktorý, ako dúfa, poskytne lacný spôsob na mapovanie širokých pásov morského dna a načrtávanie podmorského terénu.
Dróny pomenované Evie (Ellipsoidal Vehicle for Inspection and Exploration – elipsoidné vozidlo pre prehľadávanie a skúmanie) by tiež mohli byť využité na hľadanie vrakov lietadiel, ako v prípade nezvestného lietadla Malaysia Airlines letu MH370.
Drón, vyrobený Bhattacharyyovej spoločnosťou Hydroswarm, používa sériu dýz na to, aby sa poháňal vo vode a pohyboval v rôznych smeroch. Má batériu a rôzne vymeniteľné senzory v závislosti od toho, akú úlohu má vykonať.
Možno ho napojiť na elektroniku na monitorovanie kvality vody alebo na meranie znečistenia z ropnej škvrny. „Je to platforma, kde môžete vložiť a spojazdniť hocijaké druhy senzorov, aké chcete,“ povedala. Je to veľmi podobné diaľkovo riadeným bezpilotným lietadlám.
Môžu sa do nich tiež namontovať kamery, ale tie sú funkčné len tam, kde prírodné svetlo osvetľuje vodu. Pod týmto bodom sa môžu použiť ultrazvukové senzory, ktoré vytvoria obrázky. Prvé dróny budú podľa Bhattacharyyovej schopné ísť až do hĺbky 250 m pod hladinu, ale v budúcich modeloch chce túto kapacitu zvýšiť.
Jej hlavným cieľom je, aby dróny mapovali dno oceánov, keďže v súčasnosti sú to veľmi málo prebádané miesta. „Vieme o oceánoch menej ako o povrchu Mesiaca. Chcem urobiť celú mapu oceánu,“ povedala.
Zdroj: theguardian.com