Ibuprofenová náplasť pôsobí priamo v mieste bolesti

0
2451

Univerzita vo Warwicku v Británii a jej dcérska spoločnosť vytvorili prvú kožnú náplasť s obsahom ibuprofenu. Toto nesteroidné antiflogistikum pôsobí proti bolesti, znižuje teplotu a má protizápalové účinky. Dnes je pomerne rozšírené a známe vo forme tabliet pod komerčnými názvami Ibalgin, Brufen alebo Nurofen. V budúcnosti bude možné aplikovať toto liečivo aj cielene.

A medicated skin patch by Medherant. Photograph by Martin Neeves Photography - www.martinneeves.com - Tel: +44 (0)7973 638591 - E-mail: martinneeves@googlemail.com
Martin Neeves Photography

Priehľadná náplasť zo špeciálneho polyméru priľne na kožu aj napriek vysokému obsahu liečiva (30 % hmotnosti náplasti). Po 12 hodinách sa stále uvoľňuje dostatočné množstvo analgetika priamo do miesta, kde je jeho účinok potrebný. Takéto podávanie lieku vyrieši chronické bolesti a zároveň sa vyhne riziku nepriaznivých účinkov na srdce a riziko infarktu, ktoré sa vyskytuje pri častom perorálnom užívaní tohto liečiva.

Momentálne sú na trhu gély na lokálne použitie, ale odhadnúť správne množstvo s efektívnou dávkou je náročné. Iné analgetické náplasti používajú na úľavu od bolesti skôr mentol, nie nesteroidné antiflogistika.

„Mnoho komerčne vyrábaných náplastí prekvapujúco žiadne analgetikum neobsahuje, úľava od bolesti je spôsobená pocitom tepla. Naša technológia umožňuje uvoľnenie aktívneho liečiva a je prvou takouto náplasťou svojho druhu,” vysvetľuje chemik David Haddleton z Univerzity vo Warwicku. Spoločnosť Medherant plánuje výrobu podobných náplastí aj s obsahom iných druhov liečivých látok. Podľa ich odhadov by sa ibuprofenová náplasť mala dostať na trh asi do dvoch rokov.

Zdroj: popsci.com

ZDIEĽAŤ
Predchádzajúci článokMedzinárodná výstava psov
Ďalší článokBicykel v centre záujmu
administrátor stránok, autor článkov o rôznych zaujímavostiach zo sveta zábavy, vedy, zistenia a akcie...