Google zmenil vzhľad, dal na farby a malé zmeny

0
2393

Google si mnohí papmätáme ako neustále zachovávajúci stále rovnaký vzhľad. Výnimočne, pokiaľ sa vo svete dialo niečo zaujímavé, alebo sa objavili významné výročia, sme si zvykli na zmenené hlavné logo Googlu na graficky ladené do danej udalosti. Pred rokom nám pribudla možnosť dať si do Googlu pozadie z výberu a dnes sa Google zmenil aj farebne.

Včera sa na Googli objavila tmavá lišta s klikateľnými sekciami hľadania, gmailu, obrázkov, študovne a ďalej. Tá bola predzvesťou k ostatným zmenám, ktoré pribudnú. V podstate pre nás sa nič extrémne nové nedeje. Google zostáva zachovaný stále v rovnakej podobe. Tmavá hlavná lišta zobrazuje aktuálnu kliknutú sekciu červenou značkou. Farby využívajú aj pri ovládacom panely červenú a tmavú farbu. Zmien priveľa nepribudlo, z nich možno spomenúť napríklad vo vyhľadávaní máp – tlačidlá pre EMBED kód, poslanie emailom a tlač na tlačiarni sa objavujú hneď pri tlačidle hľadania. O nič sa nezlepšilo hľadanie firiem na Slovensku s rovnakým názvom ako majú firmy aj v iných krajinách. Hoci ste na Google.sk, na slovenskej IP a prehľadávate slovenské mestá – tomu nerozumiem, slovenské firmy sú po maďarských, poľských, nemeckých. Obrázky nerobia pri prídení kurzoru nad ne zväčšený náhľad. Snáď ide o dočasnú vec, pretože inak to bolo zaujímavé. Takto dnes mnohí nevedia hneď, odkiaľ obrázok je a zistia to až keď naň kliknú.

Google zmenil vzhľad
Google zmenil vzhľad
Google zmenil vzhľad

Ozaj, viete o tom, že podľa niektorých firiem sú obrázky z images.google.sk voľne šíriteľné? Mýlia si totiž pojem voľne vyhľadateľné s voľne šíriteľnými a použiteľnými. Potom samozrejme, že majú super fotky na svojom webe a ešte zarábajú na letákoch a prospektoch s cudzími fotografiami. Ak by sme mohli zarábať na zlodejine, určite by sme boli aj my všetci v redakcii niekde celkom inde. Aby som sa ale vrátil ku Googlu, zmeny sa dnes týkajú skôr naozaj len vzhľadu. Uvidíme, dokedy si budeme musieť zvykať na nové farby, alebo či nepribudne funkcia návratu na už zaužívané.