Google Pay prichádza na Slovensko

0
2250

Spoločnosť Google spúšťa na Slovensku službu Google Pay, jednoduchý a bezpečný spôsob platby mobilným telefónom v obchodoch. Slovensko je vôbec prvou krajinou, kde Google uvádza túto službu v inovovanej podobe pod značkou Google Pay, predtým známou pod názvom Android Pay. Od 28. februára je táto služba dostupná pre zákazníkov Slovenskej sporiteľne, mBank, Poštovej banky a J&T Banky. Čoskoro sa pripoja aj zákazníci 365.bank.

„Sme nadšení, že ľudia na Slovensku môžu oddnes jednoducho a bezpečne platiť prostredníctvom Google Pay v mobilnom telefóne. Používanie služby Google Pay je bezpečnejšie a omnoho rýchlejšie než hľadanie peňaženky a vyťahovanie karty. Prostredníctvom Google Pay je možné oddnes platiť na vyše 43-tisíc[1] predajných miestach na Slovensku,” povedal Rasťo Kulich, riaditeľ slovenskej pobočky Google.

Google Pay je dostupný na Slovensku všade tam, kde je možné platiť bezkontaktne, čiže na vyše 43-tisíc predajných miestach. Navyše je možné túto platobnú metódu využiť online všade tam, kde používatelia uvidia ikonu, resp. tlačidlo Google Pay. Pre používanie tejto platobnej metódy v obchodoch si používatelia jednoducho stiahnu aplikáciu Google Pay z obchodu Google Play a pridajú do nej kreditné alebo debetné platobné karty podporovaných bánk. Pri platbe v obchode potom už len stačí prebudiť mobilný telefón a priložiť ho k bezkontaktnému terminálu. Pre zvýšenie bezpečnosti je pri platbách nad 20 eur potrebné telefón aj odomknúť.

Bezpečnosť je základným stavebným prvkom Google Pay. Služba využíva všetky bezpečnostné prvky poskytované bankou a dopĺňa ich ešte o ďalšiu úroveň zabezpečenia. Pri platbe v kamenných obchodoch neodosiela Google Pay vaše číslo karty. Namiesto toho pre každú platbu vytvorí jedinečné virtuálne číslo účtu a zároveň jednorazový bezpečnostný kód, ktorým bezpečne spojí transakciu s konkrétnym bankovým účtom. V prípade straty alebo krádeže telefónu môžu používatelia najprv zistiť polohu telefónu vďaka funkcii „Nájdi moje zariadenie”. Potom ho môžu na diaľku buď uzamknúť novým heslom, alebo ho celý vymazať so všetkými údajmi. V každom prípade nie je nutné deaktivovať platobnú kartu, pretože jej údaje sa v telefóne nenachádzajú. Ide o bezpečnejšiu platobnú metódu než používanie platobnej karty.

Google Pay funguje na telefónoch a tabletoch, ktoré sú vybavené operačným systémom Android 4.4 alebo vyšším a podporujú technológiu NFC. Tento nový spôsob platenia môžu od 28. februára využívať všetci držitelia platobných kariet Mastercard a Visa vydaných bankami, ktoré Google Pay podporujú. Používatelia môžu do služby pridať toľko debetných a kreditných kariet, koľko chcú, pričom si zvolia, ktorá z nich má byť predvolená a túto voľbu môžu kedykoľvek zmeniť. Google Pay umožňuje pridávať aj vernostné a darčekové karty.

Okrem Slovenska je služba Google Pay dostupná v 17 krajinách: v Austrálii, Belgicku, Brazílii, Českej republike, Hongkongu, Írsku, Japonsku, Kanade, na Novom Zélande, v Poľsku, Rusku, Singapure, Spojenom kráľovstve, Španielsku, na Taiwane, Ukrajine a v USA.


[1] Zdroj: štatistika, Slovenská banková asociácia (Q3 2017);

http://www.sbaonline.sk/sk/bankovy-sektor/statistika/