Google mapy už majú nasnímanú aj komunistickú Severnú Kóreu

0
3166

Google na svojich mapách zverejňuje už aj družicové zábery z komunistickej Severnej Kórei a polohy zrejme pracovných táborov, ktoré krajina nazýva re-edukačné centrá. Tam sa zatvárajú nepriatelia štátu. Donedávna bola Severná Kórea nasnímaná a sprístupnená len v malom rozlíšení. Po návšteve predstaviteľa psoločnosti Google v Severnej Kórei Erica Schmidta sa však podarilo dohodnúť na možnosti lepšieho sprístupnenia a lepšieho rozlíšenia družicových záberov. Lepšie nasnímané je tak napríklad hlavné mesto Pchjongjang a pár ďalších miest. Tu sa však viac menej končí výber miest, ktoré sú nasnímané presne. Z väčšej diaľky sú však prístupné aj miesta, ktoré sa podľa odhadov a predpokladov využívané ako pracovné tábory. Tábory v ktorých môže byť väznených aj niekoľko stoviek tisíc ľudí, v ktorých nachádzajú smrť. Tých presnú polohu nemáme, odvolávame sa len na mnohé iné médiá. No sami vlastným pozorovaním aj vy nájdete možno tiež niečo zaujímavé.

Rjukjong Hotchel
Monumentálny, hoci dve desaťročia stavaný hotel Rjukjong Hotchel v hlavnom meste Pchjongjang (Pyongyang) na zábere mapy nižšie. Už podľa tieňa je vidieť, že ide o slušne vysokú budovu.


Zväčšiť mapu

Čo odhalia Google Mapy v severnej Kórei?
Pozreli sme si aj my mapy podrobnejšie. Kórea je nádherná krajina, severná aj južná. Vidieť na mnohých miestach široké pláže, žiadnych turistov a hotelové rezorty. Nevyužívané pobrežie pre turistický ruch by v mnohom mohli krajine pomôcť, no turizmus je tu takmer nulový. Krajina má viacero jazier, hôr a hustých lesov, zároveň bohaté možnosti na turistiku. Viacero miest má letisko so schopnosťou byť pokojne medzinárodným letiskom. Takmer každé väčšie mesto niekde pri pobreží sa spája so zvyškom krajiny letecky. Krajinu využívajú poľnohospodársky, kde tam sa nachádza nejaká továreň, budovy zväčša nízke, až najnižšie. Severnú hranicu s Čínou na niektorých miestach tvorí prirodzená bariéra, inde vysoké ploty. Napríklad mesto Musan svojou rozlohou na východnej strane väčšej rieky zapĺňa celý oblý cíp vnárajúci sa do Číny a pritom na čínskej strane nie je žiadna obývanosť. Pozoruhodná je aj presnosť, s akou majú na niektorých miestach rozdelené polia.


Zväčšiť mapu

Čo na to samotní Kórejčania?
V samotnej Severnej Kórei sprístupnenie mnohí ani nepocítia. 80 percent Severokórejčanov nevie pracovať s počítačom a tá menšina, ktorá ovláda aspoň základ, nemá prístup k internetu. Internet je výrazne obmedzený a kontrolovaný, skôr je v krajine používaná vlastná vládna sieť, ktoré je s bežným internetom spojená len minimálne. Prístup na Google je tiež výrazne blokovaný, takže názory a hľadania si „užíva“ akurát tak celý zvyšok sveta.