General Motors považuje Facebook reklamu za málo efektívnu

0
1607

Americká automobilová spoločnosť, ktorá pod sebou združuje viacero veľkých značiek a investuje do reklamy obrovské množstvo peňazí prichádza s indíciami, ktoré tešia nás ako v oblasti trochu skúsených, ale neteší Facebook. General Motors totiž v čase, keď Facebook prichádza na burzu, nepriamo priznáva, že svoju investíciu 10 miliónov dolárov na reklamu dala bez nejakého výraznejšieho účinku. Informácie sa z viacerých zdrojov objavili na rôznych médiách, vrátane magazínu Forbes.

Facebook je tak trochu zvláštny
Facebook platená reklama je tak trochu zvláštna. Každý z nás ju ignoruje, je nej vystavovaný a práve to je to, čo dáva Facebooku najväčší význam, čo sa jeho zisku týka. Spoločnosti investujú milióny, snažiac sa reklamy cieliť na konkrétnu kategóriu spotrebiteľa, zatiaľ čo spotrebiteľ zahltený facebook reklamou sa už naučil reklamu ignorovať a nevšímať si ju. Mnohí z nás na reklamu reagujeme len vtedy, ak je obrázok zaujímavý, pútavý titulok láka viac ako fotografia, alebo je klik vecou náhody a omylu. Keďže si nutnosť mať atraktívny obrázok už začalo uvedomovať stále viac inzerentov, už sa v obrázkoch objavujú aj také veci, ktoré nemajú absolútne nič spoločné s ponúkanou službou. Napríklad sporo odeté ženy v spodnej bielizni na reklamu, ktorá s nimi nemá nič spoločné. Mačka natretá na pikachu a potom niektoré ťahy, ktoré skôr ľudí naštvú, ako potešia.

General Motors nie sú jediní, čo začali chápať, že Facebook reklama nie je úplne ideálnou reklamou a aj preto sa jej venuje len niekoľko firiem. Mnohé známe reklamné značky ju ignorujú, alebo sa do nej príliš nepúšťajú. Tým však nechceme Facebooku uškodiť, aj keď ani takúto moc nemáme, no osobné skúsenosti s účinkom reklamy aj dobre riešenej cez reklamnú agentúru sú naozaj v porovnaní s inými službami veľmi slabé.

Zle načasovanie pre Facebook
General Motors tiež pre niektoré médiá priznalo, že prehodnocuje investície do reklamy a Facebook výrazne oslabí. Tým dostal Facebook poriadne poleno pod nohy a zrazia sa jeho pýcha na zem. Obdobie, kedy prichádza na burzu pre neho vôbec teda nebude ľahké. Najmä ak aj iné spoločnosti inzerujúce na facebooku začnú prehodnocovať účinok reklamy. Zisk facebooku z bočných reklamných okienok pri používaní činí viac ako 80 percent celkového zisku spoločnosti. Preto nejde o malý problém. Začínajú sa vynárať otázky, či má vôbec facebook správnu obchodnú stratégiu, ak nie je význam reklamy taký, ako inzerent potrebuje. GM sa má na rok 2013 zameriať na iné druhy reklamy a už dnes informuje, že bude reklamným partnerom SuperBowlu 2013.

Neočakáva sa však, že by GM celkom odišiel z Facebooku. Má svoju skupinu a aj viacero možností úspešnej bezplatnej propagácie. Predpokladá sa skôr, že investícia do reklamy bude nižšia, nie celkom nulová, pričom na Facebooku vo svojej skupine pochopiteľne naďalej bude GM tvoriť a ponúkať.