FBI zrušilo Megaupload.com, zatkla zakladateľov a aj Slováka

0
1734

FBI nedávno vyplo server Megaupload.com. Zdá sa že protipirátske čistky začali naberať väčšie obrátky, aké sme doteraz poznali. Niekoľko miliónov užívateľov a biznis ako krava. Milióny terabajtov súborov, filmov, hudby a hier, to všetko sa dokázalo zmazať, respektíve uchovať na serveroch, ale pred verejnosťou navždy skryť, čo bude ďalej predmetom skúmania FBI. Na tom všetkom sa pritom podarilo zakladateľom Megaupload.com zarobiť poriadny balík. Ide o nehorázne veľa miliónov dolárov. Služba je podobná na mnohé ďalšie, ako Rapidshare.com alebo Uloz.to. I tam si môžete zaplatiť neobmedzené a najmä rýchlejšie sťahovanie a tým si sprístupnite v podstate čokoľvek. Všetko to pritom skrýva jednoduchý princíp. Chcete zdieľať nejaké súbory a tak ich nahráte na server, ktorý sa zámerne nezaujíma o to, či ide o hudbu, video, alebo hry. FBI však došla trpezlivosť a nárokovateľom autorských práv očividne taktiež. Megaupload skončil a tým sa stal jeden z najnavštevovanejších filehostingových serverov nedostupný. Podľa mnohých bude na rade práve RapidShare a iné podobné služby.

Zatknutí sú čelní predstavitelia ako zakladateľ Kim Dotcom, človek s úžasným internetovým menom, Mathias Ortmann, ale napríklad aj Július B., ktorého meno prezentujú naše médiá ako meno na výplatnej listine Megaupload.com. Vraj pracujúci na pozícií grafik.

Piráti u nás ešte väčší ako v Megaupload.com

Určite teda proti vyšetrovaniu pirátskej činnosti v zahraničí nie je skrytý žiaden Slovák neopúšťajúci hranice tejto krajiny. Nech aj prevádzkovatelia zámerne prehliadali obsah pirátskych kópií filmov, hier, a ostatného obsahu, alebo tomu aj robili nejakú podporu, výrazným pirátom v tejto veci je však užívateľ, ktorý tieto súbory upravil a nahral na sprístupnenie ďalej verejnosti. Takýchto ľudí, ktorí sú vlastne väčšími pirátmi ako prevádzkovatelia serveru, je len v Čechách a na Slovensku tisícka. Často rovnaký titul delený na menšie súbory nahrávajú na viacero serverov, a tak je možné kombinovať rôzne časti konkrétnej sťahovanej veci z rôznych miest naraz, využijú to najmä tí, ktorí majú z každého serveru obmedzenú rýchlosť, no z rozdielnych serverov môžu stiahnuť celý film oveľa rýchlejšie. Na Slovensku by sme našli neuveriteľné množstvo pirátov aj takých, ktorí poskytujú zadarmo pesničky na svojom blogu, v ktorom uvádzajú aj svoju adresu a telefónne číslo. Prípadov by sme našli na stovky, no z tohto prípadu je jasné, že sa oplatí ísť najmä po veľkých rybách. Neskôr prídu na rad tie malé a nevyhnú sa všetkým tým, čo majú niekde zabudnutý blog z roku 2004 s pesničkami od Pink a dôvetkom, že v prípade ak niekto chce ďalšie pesničky, má napísať. Celkom hore pritom svieti jeho celá adresa s fotkou na motorke. Úžasné… To je jeden prípad zo stoviek na našom internete.

* 20. januára: do článku doplnené mená