Falkirkské koleso v Škótsku: výťah pre lode ako technická pamiatka

0
5866

Ojedinelá technická stavba Falkirské koleso (Falkirk Whell) v blízkosti mesta Falkirk nie tak ďaleko od Glasgowu, je jedným z turistických lákadiel tejto časti Škótska. Byť milovníkom lodnej dopravy, zvierať zážitky, navštevovať technické pamiatky a nebyť pri návšteve Škótska tu je niečo ako ísť do Benátok a uspokojiť sa s obchodmi na letisku. Mohutná stavba Falkirkského kolesa využíva Archimedov zákon a celkom jednoduchú konštrukciu s perfektnou pevnosťou materiálov. Pričom dnes všetko ovládajú počítače.

Lodný výťah
Predstaviť si výťah pre lode môže byť ťažké. Preto je dobré si radšej predstaviť dve ramená váhy s nádobami v ktorých dokážeme meniť množstva a tým zároveň váhu vody. Dômyselná konštrukcia lodného výťahu vo Falkirku funguje takmer na rovnakom princípe. Lode dokáže s pomocou pomerne slabého motora vďaka vyváženým ramenám zdvihnúť do výšku 24 metrov a to dokonca v priebehu 5 minút. Spája kanály Forth and Clyde a kanál Union. V minulosti oba kanály spájal systém plavebných komôr, cez ktorý plavba trvala viac ako hodinu. Lodný výťah tak výrazne pomohol skrátiť a zatraktívniť lodné spojenie medzi Edinburghom a Glasgowom.

Výnimočnosť v rôznom smere
Lodný výťah tohto druhu neexistuje už nikde inde na svete. Pomáha prekonávať prevýšenie dvoch rôznych vodných ciest tou najlepšou možnou cestou. Zariadenie slávnostne otvorila kráľovná Alžbeta II v roku 2002. Zariadenie je zabezpečené kamerovým systémom a strážnou službou. Prípadné poškodenie zariadenia by mohlo mať za následok vážne poškodenie prevážaných lodí, zranenie posádky, ako aj zariadenia samotného. Zariadenie navrhli spoločnosti Nicoll Russell Studios a Black Binnie a Veatch. Hlavným architektom bol Tony Kettle z RMJM. Na každej strane v každej „vani“ sa nachádza kapacita 360 000 litrov. Váha lode môže byť 600 ton. Systém fungovania vyváženia je jednoduchý, pretože koľko loď váži, toľko z „vane“ vody vytlačí sama, čím sa docieli pomerne rýchle vyrovnanie váh oboch ramien. Na otočenie ramien o 180° s akýmkoľvek nákladom postačí 1,5 kWh elektrickej energie, čo sa dá prirovnať k uvareniu jedného obeda. V tesnej blízkosti lodného výťahu sa nachádza starorímsky Antoninov val, počas Rímskej ríše dočasne tvoriaci severnú hranicu Rímskeho územia. V blízkosti sú aj zvyšky starorímskej pevnosti Roughcastle.

Foto: feesos, youtube