Facebook nám šetrí peniaze, šetrí ale aj žere čas

0
1759

Facebook: Sociálna sieťNech si to niektorí chceme, alebo nechceme pripustiť, Facebook nám ušetril a stále šetrí hromadu peňazí bez toho, že sme si to tiež mnohí uvedomili. Jedna online služba totiž dokáže obsiahnuť mnohé iné služby a vymoženosti a tak sme na jedinom mieste. Potrebujete kontaktovať priateľov, dohodnúť stretnutia a podobne? Aj na to sa dá použiť Facebook.

Šetrí nám peniaze aj čas
Sú to situácie, ktoré si mnohí ani neuvedomujeme, ale pre pohodlnosť svojim priateľom napíšete radšej správu na Facebook. Máte sa stretnúť na večeri, na večierku, niekde vonku pri venčení psa? Kedysi to bola pevná linka, potom mobil, telefonický hovor, alebo rovno jedna SMS. Pokec na niečo také slúžil len sporadicky, ale na Facebook sa väčšina z nás pripojí najradšej. Ušetrí tak SMS, aj hovor. Kde nejaký email? Na čo by sme si pamätali 240 emailových adries, keď stačí preklikať zoznam priateľov na Facebooku a napísať im čo treba. Facebook nám v podstate žiaľ šetrí aj čas. Pripomienkovač narodenín je po ruke, možnosť rýchleho kontaktu a upozornenia na nejakú akciu pozvánkou priateľov aj rodinu nechýba, rýchlo pozriete, čo majú ostatní nové, poklebetíte s kamoškou o tom, čo má hentá krava za strašné fotky z „večierku“ a podobne. To všetko na jednom mieste, netreba mať zapnuté Google Picassa, ICQ, pokec a v prípade, že vám pri hromadnom spame niekto chýhba, ešte aby ste sledovali k tomu aj zoznam v mobile a nevynechali tak nikoho. Na Facebooku napíšeme aj ľuďom, na ktorých sme inak nikdy nemali kontakt a z nejakého dôvodu sú nám cenný. Niektoré skupiny nám zase pomôžu v obchodných veciach, ponúknu nám novinky a informácie, či len zábavu…. a toto všetko je kameň úrazu… :

Žere totiž aj čas.
Kameň úrazu je v tom, že nech sa snažíme akokoľvek vyhnúť závislosti na Facebooku, malej časti sa to podarí, väčšej nie. Malá časť sa však zväčšuje a tá väčšia zmenšuje. Ľudstvo sa pomaly Facebooku nasýtilo, ale mánia stále pretrváva. Ľudí nadchlo, že na jedinom mieste skontrolujú, čo robia druhí, môžu vyjadriť svoj názor k fotkám, k stavom, k linkom, môžu lajkovať čo sa im zachce a každý sám sa môže popýšiť vlastnými statusmi, fotkami a linkami.
Aby ste ale mali prehľad o každom zmene vzťahu, novom účese, párty a účasti vašich priateľov, aby ste vôbec zvládli stihnúť okomentovať všetko možné a prebrať s vybranými zelenými aj to nemožné, žiada si to čas.

Bola by hlúposť hovoriť, že by sme mali vypnúť facebook, zobrať nejakú zaujímavú knihu a ísť do prírody. Rady tohto typu vysmeje dokonca aj milovník kníh. Možno by stačilo len upokojiť závislosť a chuť byť v modrofialovom sociálnom svete menej videný. Ak o vás svet vie všetko, ďalej nemáte čím prekvapiť a ste predvídateľní, zároveň však aj nezaujímavý a nikdy neviete, kto všetko o vás ktorú časť vie a ako ju pochopil.