Facebook konečne zablokoval hanlivé stránky, ľudí však stále ignoruje

2
1875

Stránka šialenca, ktorý stupňoval útoky voči Slovensku a hokejistovi Paľovi Demitrovi, sú konečne zablokované. Trvalo to neuveriteľné 4 dni, kým sa konečne Facebook pohol. Z každej strany celé mesiace počúvame o tom, aký je Facebook parádny, úspešný, gigantický, koľko zarába a že žiadna hackerská hrozba mu nehrozí. Toľko superlatívov, ale služby občas na veľmi slabej úrovni. Na jednej strane Facebook píše, že netoleruje urážky voči jednotlivcom, skupinám a podobne, na druhej strane dovolať sa práva, alebo docieliť zrušenie stránok je priam nemožné. Je potrebné extrémne veľkú silu a počet hlásení, aby si vôbec facebook všimol, alebo chcel všimnúť. Poznáme to na vlastnej koži.

Smrť hokejistom celé dni online
Na facebooku nájdeme skupinu, ktorá žiada pripojenie Slovenska k Maďarsku a ten istý autor je autorom aj skupiny želajúcej smrť našim hokejistom a urážajúci Paľa Demitru. Prezradil sa spôsobom vyjadrovania, prílišnou vlastnou nenávisťou voči Slovákom, ako aj prezradili ho rôzne detaily. Azda každý jeden, ktorého sa prítomnosť a popularita týchto skupín dotkla, žiada trest pre autora. Autor je pritom neznámy. Našlo sa síce niekoľko indícií a samotný autor vraj seba prezentoval na fotografiách so slovami „Tohle jsem já, chyťte si mě!“ pričom mohol zverejňovať fotografie cudzích ľudí zo sociálnej siete. Provokoval dokonca tak priveľmi prehnane, že sa začínalo zdať, akoby šlo o nejaký iný plán, ktorého zmysel sme zatiaľ nepostrehli. Pravdou však je, že už v prvý deň stránku označili ako urážajúcu a hodnú zablokovania desiatky, či stovky ľudí. Do dnes tam muselo byť možno až tisíc označení, pretože už v sobotu sa podarilo stránky spropagovať v televíznom spravodajstve a azda na každom jednom webe, ktorý nemal zatvorené oči. Mohutná medializácia a iniciatíva mnohých jednotlivcov skrátka označovala a nahlasovala kontrolórom stránku o dušu a Facebook na ľudí z vysoka kašľal. Napriek miliardovým ziskom administrátori, ak vôbec nejakých zaujíma dianie na slovenských a českých skupinách, spravili nejaký krok až dnes. Stránka je nedostupná. Malú vojnu tak vyhrali všetci, ktorých stránka urazila. Tá väčšia ešte len príde, pretože neveríme, že toto nechajú čo i len dotknuté strany tak.

Zablokovaná stránka

Na facebooku vzniklo viacero stránok, ktoré volajú po potrestaní vinníka. Aspoň teda nám sa ich podarilo nájsť sedem, pričom dve sa premenovali až na základe zrušenia dotyčných hanlivých stránok. Do redakcie nám napísal Jan, ktorý sa stal fanúšikom skupiny len preto, aby vedel o všetkom, čo sa nové na skupine udeje. Odmieta podporu alebo zdieľanie názorov, ktoré na skupine boli a rád by vec uviedol na správnu mieru. Ako Čech sa tiež hanbí, že jeho krajan vyrobil niečo také a odmieta, že by šlo o všeobecný národ u našich západných susedov.

Erotické fotografie zavesené na facebooku
Erotické fotografie, holé chlpaté zadky, nahé prsia, rozkroky. Množstvo fotografií sa na rôzne skupiny nahráva a jednou takou skupinou je aj zvláštna skupina nesúca podobný názov ako náš magazín, ale nemá s nami nič spoločné. Aj tam je zavesená už niekoľko mesiacov dosť poburujúca fotomontáž, ktorábola označená už aspoň 40 ľuďmi a nedeje sa za pol rok nič. Ale je bežná aj fotografia tvrdého charakteru, prípadne ľudí pojedajúcich výkaly, ktoré na jednej nemenovanej stránke visia už viac ako dva mesiace.

Zaujimava fotomontaz

Facebook Slovensko akosi prehliada
Už sme pocítili na niečom inom, že Slovensko zostáva trochu bokom vo všímaní a vôbec reagovaní. Facebook mal viacero závažných chýb v kóde, čo znemožňovalo nahrávať do skupiny bez problémov viac fotografií ako 6. Nech by ste sa pokúsili akokoľvek Facebook kontaktovať, technická podpora na vás zvysoka kašle. Bežný človek službe zarobí stovky až tisíce dolárov a Facebook sa odvďačí ignoráciou. Názor možno vyznieva príliš osobne a tvrdo, no ani viaceré iné pokusy o kontakt zlyhávajú. Facebook pred viac ako rokom zablokoval doménu LIKEIT.sk. Tam sídlili stránky, ktoré si vyslúžili zablokovanie svojim konaním voči Facebooku. Stránky boli zrušené a po niekoľkých mesiacoch ako voľnú doménu kúpil celé Likeit.sk nový majiteľ. Spustil na tom vlastné stránky s vtipmi, obrázkami, videami a zábavou. Facebook naďalej doménu blokuje a neodpovedá už na viac ako 50 emailov, písaní a nahlásení. Pri pokuse zadať adresu do facebooku a poslať ju niekomu v správe sa objaví správa, ktorá vysvetľuje, že stránka bola zablokovaná. Do formulára však vždy napíšeme, že stránky sú správne, vysvetlíme, že problém so zablokovaním sa už nemôže týkať nového majiteľa a nového technického stavu webu, ktorý nemá nič spoločné s tým, ktorý Facebook v minulosti blokoval. Facebook vec potvrdí správou, že čoskoro obdržíme email. Myslíte? Je to už viac ako 2 mesiace, viac ako 50 správ od nového majiteľa, od redaktora, redaktorky, správ aj od nás a Facebook neurobil nič, prípadne ani len neodpovedal jedinou správou na to, prečo stránky blokuje a znemožňuje vytvorenie skupiny pre túto webovú stránku.

Likeit.sk
Likeit.sk
Likeit.sk

Facebook je veľký pán a nie výhradne len sluha, ako si mnohí myslíme
Asi každý ho pokladá za nástroj, ale nakoniec je svojim spôsobom pánom. Archivuje absolútne všetko, dokonca aj to, čo sa omylom vydá a hneď aj zmaže. Archivuje každú jednu fotografiu, čo nás samozrejme teší, pokiaľ ide o takých prašivcov a grázlov, ako sú autori stránok o smrti hokejistov, stránok urážajúcich kohokoľvek… avšak archivácia dát neteší bežného človeka, ktorý sa ničím neprevinil a ničím nepreviní. Neteší najmä predstava, že raz k všetkému o vás bude mať prístup niekto, koho sami nepoznáte.

Facebook nás teraz dokonca potrebuje viac, ako kedykoľvek pred tým. Vstúpil na burzu a chce bohatnúť ešte viac. Očakáva totiž neustále rastúci zmysel sociálnej siete, očakáva čoraz väčšie zrastenie verejnosti s Facebookom nasledované zrastením spoločnosti, firiem a celkovo života bežných ľudí. Práve pre všetky tieto očakávania si dovoľuje veriť, že sa na burze udrží. Ľudí teda potrebuje udržať. Vďaka nim totiž zarába na reklame a zárobok vôbec nie je nízky. Reklamu na facebooku čoraz viac využívajú aj slovenské firmy, hoci nie každému prináša očakávaný osoh. Kiež by však neignoroval požiadavky ľudí, hlásenie chýb, kiež by bral na vedomie opakované žiadosti o prehodnotenie nezmyselného blokovania a nevyhováral sa neustále na to, že onedlho nahlasovateľ dostane email, ak nič nedostane. Facebook a jeho administrátori robia občas šialene amatérske chyby. Ide o nedostupné stránky, linkovanie na obsah na webe, kde nedajú http pred odkaz, čím vlastne volajú po súbore a nie po mieste na webe. Robia množstvo brutálnych chýb, ktoré znemožňujú prácu autorom stránok, výrobcom aplikácií a podobne. Ak sa človek pokúsi facebook kontaktovať, je to bezvýsledné. Ak sa však v tomto článku akokoľvek voči Facebooku mýlime, radi sa presvedčíme o opaku.

Comments are closed.