Chráňte si email pred zlodejmi a zárobkom obchodníkov

0
1767

Nie, toto nebude jeden z tých článkov, ktoré sa týkajú len malej časti obyvateľstva. Áno, týka sa to kohokoľvek. Mňa osobne napríklad každý jeden deň aspoň desať krát. Môže za to niekoľko projektov, ktoré nakoniec emailom smerujú na mňa. Vinníkom je každý chudák a spamer, ktorý si reklamu rieši kradnutím adries. Dávajte si pozor na svoje adresy, stále viac a viac. Prečo?

Prichádza mi denne množstvo spamov. Niektoré sú dokonca tak drzé, že mi tykajú a priamo napíšu „Ahoj, našiel som ten link, čo som ti sľúbil, nájdeš tam lacnú elektroniku a MP3 prehrávače za najlepšie ceny http://xxx..“ Ďalší napíše „Nabízíme vám…“ a neexistuje jediná možnosť na odhlásenie v päte správy. Drzé sú tie emaily, ktoré napíšu, že majú váš email z verejného zdroja a zároveň sa ospravedlňujú za spam. Sú prípady aj také, kedy správa hovorí o tom, že ak máte záujem o viac info, stačí na email odpísať, ale neexistuje jediná možnosť sa odhlásiť. Drzosť maximálne hrubého zrna je spam, ktorý má link na odhlásenie vytvorený tak, že či chcete alebo nie, musíte si vytvoriť účet a až potom zasielanie zrušiť. To je prípad BADOO, o ktorom sme už písali a bodrel z neho neustále pokračuje.

Odkiaľ berú vaše adresy?
Jedného prašivca som odhalil v krátkom čase. Jeden email bol verejne použitý na jedinú jednu inzerciu s ponukou predaja záhradného náradia. Email bol aj v „záhradnom“ tvare riešený názvom a bol nasmerovaný na hlavnú schránku. Obchod, ktorý spam posielal ma presviedčal, že nejaký zákazník ten email uviedol. Ani za svet sa nechcel priznať, že si adresu stiahol z inzercie. Pozor na fakt, že verejne dostupné emailové adresy na inzertných weboch sú zlatou baňou spamerov. Spravíte si email autohypi@ niečo a budete ho používať výhradne na prijímanie odpovedí na inzeráty podané na tému AUTO MOTO na portály Hyperinzercia a email vám zaplnia blbci s ponukami autodoplnkov, firiem a eshopov a budú vás stále presviedčať, alebo neodpíšu vôbec, že email si neskopírovali, sami ste sa k nim registrovali a podobne.

Pozor všade, kde sa registrujete
Otravuje vás tisíc emailov od zľavových portálov denne? To je ich zámer. Každý prihlásený a každý čo si niečo kúpi je automaticky prihlásený do newsletteru. To je jedno plus, prečo robia vo veľkom propagácie a aj slabé zľavy prinášajú klientov pre newsletter. Pokiaľ sa chcete takého spamu zbaviť, na spodku prijatej správy je link na odhlásenie, ale aj po prihlásení do účtu by to malo ísť rovnako tak odhlásiť. Existujú rôzne fóra, ktoré váš email budú dávať inam, predávať ho vo veľkom balíku ďalších emailov a zarábať na vašej nepozornosti, alebo fakte, že to nikto nebude riešiť ako trestný čin.
Napríklad jeden prípad za všetky. Z jednej vývojárskej stránky neraz niekto odcudzil software a umiestnil na warez fórum. Aby mali vývojári dohľad nad tým, kedy sa opäť objaví nejaký zlodej, ktorý chce výrobcu okrádať o licenciu, zaregistrovalo sa niekoľko ľudí na rôzne fóra s warezom. Pri náleze ukradnutej licencie tak mali možnosť sa hneď prihlásiť, reagovať a upozorniť na takéto konanie / respektíve ho nejako vyriešiť. Medzi fórami bolo aj fórum Warmacher. Skvelé bolo, že po roku nepoužívania účtov sa začalo s mohutnou záplavou. Vraj s tým pri registrácií každý súhlasil. Chlapíci dostávali toľko spamu, že po týždni tam mali len záplavu špiny od Warmachera a podobných fór. Čo už bola maximálna drzosť týkajúca sa emailov, každý z emailov sa poskytol serveru Mačička a ešte pár ďalším, ktoré sa ešte chválili s nejakou spoluprácou s hniezdom softwarových pirátov. Neuveriteľné, koľko spamu dorazilo, koľko krát sa človek bezvýsledne musel odhlásiť a tiež prekvapujúce množstvo inzerentov a slovenských firiem, čo to využili.

Trh s emailovými adresami prekvitá
Chcete dať o sebe vedieť? Môžete reagovať niektorej z firiem, čo ponúkajú rozposielanie spamu emailom. Ľudia ale vôbec často nevedia, že sú obeťami nejakého spamu, alebo skôr obeťami zlodejiny s ich emailovými adresami. Na špecializovaných miestach je možné kúpiť databázu trebárs 10 000 overených adries za slušnú pálku a tieto adresy sa potom dajú zapĺňať spamom na lacné GPS navigácie, na spodnú bielizeň a množstvo iného spamu. Je to biznis. Nechutný biznis, ktorý nikto nemá ako potrestať a ani si človek neuvedomuje, že je obeťou a nástrojom, ktorý pomáha zarábať iným. Nechutne veľké peniaze za nechutne jednoduchý podvod.
Neveríte, že niečo také existuje? Pozrite si Google, koľko ponúk a tém na to nájdete pri hľadaní pojmu 000 emailových adries. ODKAZ alebo čo tak toto? ODKAZ.
Príliš to zapácha a slušná firma po tom nesiahne. Pokiaľ ste však obeťou, máte na to právo, robte bodrel, robte krik. Vyvarujte sa tvrdým slovám a vyžiadajte si vyjadrenie, odpoveď a odôvodnenie. Nenechajte si s… na hlavu. Samozrejme, ak máte istotu, že nejde o spam z eshopu, v ktorom ste si niečo už naozaj objednali.

Anarchia a bordel, ktorý sa deje, na čom všetkom chcú ľudia zarobiť a podvodníci s celou témou „SPAM“ až presahujú možné vrcholy aj hranice slušnosti. Už nejaký čas.