Centrum.sk email sa zmenil aj k lepšiemu + novinky (a chyby)

16
5937

Ak ste včera vo večerných až nočných hodinách chceli sa pripojiť do svojej emailovej schránky na serveri Centrum.sk, mali ste smolu. Aj keď mohol byť email akokoľvek dôležitý a súrny, trebárs pre prístupové údaje k niečomu, k čomu ste sa urgentne museli dostať, museli ste vyrušiť technickú podporu na platenej linke do zahraničia a vysvetľovať im, že „mi nefunguje email ale prosím o zaslanie prístupov na celkom iný.“ Čo sa vlastne dialo, že centrum.sk email bez nejakej správy vopred (nepostrehol nič také ani spam kôš) vôbec bol nedostupný?

email

Menil svoj kabát. O niečo viac je dnes podobný českému emailu centrum.cz a už vzhľad na prvý pohľad pri načítavaní dáva tušiť dôvod, prečo centrum.sk malo včera večer odstávku emailovej služby. Vylepšila sa grafika a font. Pri nahrávaní fotiek a posielaní správy sa objavuje scriptové popup okno, také okno, čo sa podobá na niektoré reklamy, keď na nej hľadáte krížik aby ste ju vypli, lebo vám znemožňuje klikať na článok (vraždil by som vtedy). pri písaní správy máte na boku novinku, trochu vylepšený adresár a možnosť vyhľadávať. Nuž ale pri otázke k užívateľom, ako vnímajú nový email je zo štyroch ľudí nespokojný len jeden, traja chvália najmä rýchlosť s ktorou rozhranie pracuje a email naozaj funguje. Emaily prijaté v čase nedostupnosti serverov vám síce teraz zobrazujú čas prijatia až v ranných hodinách, systém ale funguje. O niečo svetlý, svetlejšie farby na niektorých monitoroch pripadajú ako podobné až identické, záleží od nastavení farieb samozrejme. Zatiaľ si email nepamätá užívateľa, po odhlásení nezostávajú údaje. Neviem, či je to problém len u nás, alebo sa to ešte len vyrieši, ale na ostatných službách v iných emailoch mi to funguje bez zmeny. Vyhľadávanie v emailoch je prostredníctvom celkom hore okna, s ktorým si vyberiete, či chcete hľadať v emailoch alebo na internete. Po stlačení enteru bez označenia konkrétneho sa vyberá to s hrubším písmom, teda to bližšie vyhľadávanie v emailoch. Dominantná viditeľná je spodná reklama na tri články na niektorom zo serverov centrum.sk a siete. Okno je nevypnuteľné, čo na tom že na malom mininotebooku by ste radšej videli obsah emailu ako reklamy. Ale to je prvok, ktorý nezostal bez zmeny. Len hlavne nech tam nedávajú veľké flash reklamy, ako dali nedávno O2 a na email sa nedalo chodiť absolútne a muselo si pár ľudí zariadiť presmerovanie emailov inam a riešiť si prijímanie pošty cez Outlook a pop3 rozhranie pre absolútne nemožnosť email načítať a pracovať v ňom. Slabšie počítače skrátka veľký flash nezvládali.

Email

Priznám sa že s niektorými chybami v určitých prehliadačoch pri práci s emailom som už rátal a zrástol som s nimi. Teraz, keď sú tieto chyby zmenené, alebo opravené už nemôžem k svojej výhode využívať nedostatky. Skôr išlo o schopnosti emailového rozhrania reagovať na niektoré tlačidlá, išlo tiež o správanie emailov a veci na dlhšie vysvetľovanie. Uvidíme, aké chyby sa časom objavia v tomto novom rozhraní.

Malé offtopic: V poslednom čase sa aj vraj najrýchlejší prehliadač Firefox trochu kazí. Mám skúsenosti, že na viacerých počítačoch na ktorých mám možnosť byť je rapídne spomalený oproti iným prehliadačom. Email, práca v administrácii stránky, prihlásenie do diskusií, akoby všetko načítaval zámerne 5 násobne dlhšie, niečo preveroval. Ostatné prehliadače idú rýchlo. Škoda len, že taká Opera absolútne zlyháva pri práci s WordPress rozhraním. Akoby pri jej výrobe vôbec nerátali s niečím takým ako je WP systém.

Aktualizácia článku: 6.12.2010
Po pár hodinách používania môžem ďalej poznamenať pár zistení. Centrum.sk má absurdné chyby. Absolútne tupé chyby, ako napríklad keď dávate odpovedať na email a napíšete správu, email vás upozorní, že zadávate zle adresáta. Pritom samotné centrum.sk emailové rozhranie si dáva takýto formát správy, kde je najskôr v úvodzovkách názov emailu a až potom v lomených zátvorkách aj email. Sám si to robí a potom sa zaseknete na chybe, ktorej nie každý rozumie. Tiež okno na odpísanie je priveľké a musíte ísť veľmi nízko aby ste našli tlačidlo ODOSLAŤ a to je mimochodom na druhej strane. Takže sú tu aj zmeny k horšiemu. Plus pár detailov.

Aktualizácia článku: 3.2.2011
Zúrim, doslova zúrim. Podpis, ktorý tam bol od starej verzie rozhrania som potreboval zmeniť, len vymeniť telefónne číslo za iné. Padol mi celý podpis, jeho formátovanie. Je nemožné nastaviť si podpis taký ako bol kedysi. HTML absolútne ignoruje. Okrem toho ak sa na stránke objaví chyba, väčšinou je nejaké hlásenie v češtine a stránka zmení Favicon vedľa HTTP adresy na podobu českého centrum.cz. Do toho sa pridáva naozaj problém občas vôbec otvoriť novú poštu, alebo otvoriť email v zozname emailov. Klikať zbytočne je o nervy, pomáha stlačiť pravé tlačidlo a voľba otvoriť v novom okne, čo konečne otvorí danú správu, hoci len v novom okne. Problém aj vo Firefox aj v Chrome.

Comments are closed.