Automatické služby zbierajú osobné údaje ľudí po celom internete

0
1738

Internet začínajú čím viac ovládať najmä tí, čo vedia klamať a získavať obsah originálnym spôsobom. Dnes na to, aby človek slušne zarobil stačí jednoduchý podvod, vyrabovať nechránenú databázu rôznych údajov, najlepšie viac databáz naraz, pospájať nájdené údaje tak, aby nebolo možné výsledok považovať za duplicitný a je na svete originálny obsah. V podstate šikovným spôsobom vznikli vo svete vyhľadávače ľudí, ktoré často používajú zaseknuté databáze a tak vedú na mŕtve odkazy, no i tak poskytujú o niektorých ľuďoch parádny prehľad pomaly až do žalúdka.

O každom všetko
Predstavte si, že je o vás niekde zmienka. Telefón, email, vlastníte nejakú stránku, vlastný blog a píšete názory. Objavíte sa na youtube a máte účet na Facebooku. Existujú stránky, ktoré toto všetko vedia na internete nájsť a pod váš profil zobraziť. Nikoho nezaujíma, že ste si takýto profil nepriali. Tieto služby dokonca nezaujíma ani to, že samé vám vytvorili profil, pod ktorý zverejňujú všetko, čo sa k vašej osobe viaže. Kým, niekomu je táto služba neškodná, iní tu nájdu aj adresu k sebe domov len po zadaní mena. Písali sme na Yasni.com, z akého dôvodu si dovoľujú zverejňovať údaje matky našej bývalej redaktorky. Keďže sme tam našli aj iného známeho, žiadali sme odstránenie jeho mena z ich stránok. Yasni.com sa osopilo, že čo chceme, veď ich služba je automatická a nebudú mazať jedného človeka, ak sa tam neskôr znova objaví. Samozrejme, že odmietli zmazať meno a zmienky na webe. Yasni tak zhromažďuje osobné údaje a pokiaľ ich dostane, už ich nepustí.

Služieb je viacero

Yasni nie je jediné. Výrazne im k zberu informácií pomáha facebook, ktorého databázu mien vyrabovalo viacero systémov, ktoré sa len priživujú na obrovskej databáze mien. Pokiaľ sa niekomu podarí stiahnuť všetky mená Facebooku a na veľkom webe každému vytvoriť profil, potom vznikne stránka, ktorú cez Google nájde denne niekoľko tisíc ľudí, len pri hľadaní vlastného mena. Okrem Yasni.com, ktoré robí vrásky na čele viacerým nespokojným ľuďom sa na webe nachádza aj stránka www.allaboutpeople.at, alebo www.123people.at , čo je zhodou okolností dvojica webov z Rakúska. Služieb je však viac. Aj preto nasleduje jednoduché odporúčanie. Zbytočne údaje k svojej osobe nezverejňujte nikde. Tieto automatizované služby si poskladajú číslo, email, vaše blogy, príspevky na fórach a na blogu aj takým spôsobom, ktorý sa vám osobne nemusí hodiť.

Osobné údaje? Pche, to čo je?
Tieto služby sa nekašlú a nepozastavujú na nejakých zákonoch a pravidlách. Sú chránené tým, že oni nič nezverejňujú sami, ale všetko robí ich systém, čo k danému menu vyhľadá niečo na webe. Ochrana osobných údajov týmto spoločnostiam nehovorí nič. Prípadne hovorí, no sila peňazí z veľkých návštev je silnejšia.