Prvá bezpečná antikoncepčná pilulka pre mužov

0
1734

Vedci sa už roky snažia vyvinúť bezpečnú a účinnú verziu tabletky pre mužov a tento nový kandidát by mohol byť antikoncepciou, ktorú sme hľadali.

Tento týždeň vedci z USA oznámili, že experimentálne perorálne liečivo s názvom 11-beta-MNTDC sa zdá byť bezpečné a tolerovateľné, na základe výsledkov klinickej štúdie prvej fázy, zahŕňajúcej 40 mužov.

,,Naše výsledky naznačujú, že táto tabletka, ktorá kombinuje dve hormonálne aktivity v jednej, zníži produkciu spermií pri zachovaní libida,“ tvrdí Christina Wang, odborníčka na mužskú reprodukciu z výskumného ústavu v Los Angeles Biomedical Research Institute (LA BioMed).

Klinická štúdia prebehla na 40-tich zdravých mužoch.

Počas 28 dní užívalo 30 z týchto účastníkov nízku alebo vyššiu dennú dávku 11-beta-MNTDC (úplný názov: 11-beta-methyl-19-nortestosterone-17-beta-dodecylcarbonate), zatiaľ čo zvyšných 10 mužov trvalo placebo.

11-beta-MNTDC je modifikovaná forma testosterónu s obidvoma, progestačnými (blokujúcimi spermie) a androgénnymi (vyvažovanie hormónov) účinkami.

,,Keďže produkcia testosterónu je v semenníkoch vypnutá, androgénny účinok vo zvyšku tela, zachováva“ mužnosť “ inde, podporuje vlastnosti, ako sú vlasy, hlboký hlas, sexuálna túžba a funkcia a nízka telesná hmotnosť,“ vysvetľuje členka tímu, endokrinologička Stephanie Page z Univerzity vo Washingtone. Výsledky tímu prezentovala na výročnej konferencii v New Orleans v nedeľu.

V prvej klinickej štúdii výsledky ukázali, že by mohlo ísť o bezpečný liek, ktorý hypoteticky zastaví produkciu spermií – aj keď je potrebné zdôrazniť, že sa jedná len o predbežné údaje.

Účastníci užívajúci 11-beta-MNTDC nepreukázali závažné nežiaduce účinky alebo významné klinické obavy, ale preukázali významne znížené hladiny dvoch hormónov nazývaných LH a FSH, ktoré sú potrebné na produkciu spermií.

Tento 28-dňový experiment testoval hlavne bezpečnosť 11-beta-MNTDC, ako antikoncepčné účinky – ale prvé výsledky sú pozitívne, čo naznačuje, že budúci výskum by mohol dokázať aj tie.

Niekoľko účastníkov uviedlo počas experimentu únavu, bolesti hlavy a akné.

Čo sa týka sexuálnych účinkov, päť mužov uviedlo, že pociťujú mierne zmeny v libide a dvaja zaznamenali mierne dysfunkcie v oblasti erekcie. Avšak pre liek na báze hormónov, ktorý má tendenciu nevyhnutne niesť určitú úroveň vedľajších účinkov, výskumníci charakterizujú tieto účinky ako mierne.

Napriek prísľubu výsledkov vedci hovoria, že nejaký čas potrvá, kým bude liek ako 11-beta-MNTDC dostupný pre mužov. Vsúčasnosti plánujú viac testov a funkčne podobnú chemickú látku nazývanú dimethandrolone undecanoate (DMAU).

V závislosti od toho, ako tieto budúce experimenty dopadnú, tím tvrdí, že bezpečná hormonálna pilulka by mala byť dostupná na trhu za približne 10 rokov.

Čítajte tiež:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ