Americké vesmírne plavidlo s tajnými dokumentmi: Už 200 dní na obežnej dráhe

0
2272
Credit: USAF
Credit: USAF

Americké tajné vesmírne plavidlo X-37B spoločnosti Air Force s tajnými armádnymi dokumentmi na palube strávilo na obežnej dráhe už svoj 200. deň

  1. mája vyrazil bezpilotný raketoplán na svoju misiu z mysu Canaveral na Floride. Táto misia X-37B, nazývaná aj OTV-4 (Orbital Test Vehicle, v preklade: Obežné testovacie vozidlo), je pre Air Force štvrtou misiou svojho druhu.

Air Force poverila zostrojením malých raketoplánov spoločnosť Boeing Space & Intelligence Systems. Flotilu tvoria len dve plavidlá, ktoré sú opakovateľne používateľné. OTV-4 je druhým letom jednej z dvoch rakiet.

Miniraketa

X-37B vyzerá ako zmenšená verzia bývalého okružného raketoplánu NASA. Vojenská raketa je dlhá 8,8 metra, vysoká 2,9 metra a rozpätie krídel dosahuje 4,6 metra. Program rakety X-37B má na starosti Air Force Rapid Capabilities Office (AFRCO).

Aj keď účely tohto vesmírneho plavidla nie sú presne známe, v predchádzajúcich vyhláseniach sme sa dozvedeli, že na palube sa nachádzajú materiály na experimenty NASA a tiež experimentálne propulzné systémy spoločnosti Air Force.

Credit: Boeing
Credit: Boeing

X-37B a členovia rekonštrukčného tímu na Vandenbergovej leteckej základni v Kalifornii po ukončení tretej misie programu.

 

Misie programu OTV

  • Prvá misia OTV-1 začala 22. apríla 2010 a bola ukončená 3. decembra 2010, tzn. po 224 dňoch na obežnej dráhe.
  • Druhá misia OTV-2, začínajúca 5. marca 2011, trvala 469 dní a obežnú dráhu opustila 16. júna 2012.
  • Tretia misia programu bola ukončená 17. októbra 2014. Od svojho štartu (3. decembra 2012) strávila na obežnej dráhe 674 dní. Pre X-37B to znamená celkovo 1 367 dní na obežnej dráhe.
Credit: By Karl Tate, Infographics Artist
Credit: By Karl Tate, Infographics Artist

Raketoplán X-37B je miniraketa schopná dlhých utajených misií na obežnej dráhe. Ak sa chcete o jej fungovaní vo vesmíre dozvedieť viac, kliknite na http://www.space.com/75-x-37b-spaceplane.html

Pristane na Floride?

Doposiaľ končili všetky misie svoje lety na Vandenbergovej leteckej základni v Kalifornii. Kedy a kde bude zavŕšená misia OTV-4 zatiaľ nie je známe.

Boeing Space & Intelligence Systems v roku 2014 oznámila, že operácie jej vesmírnych raketoplánov budú mať pristávacie miesto v Kenedyho vesmírnom stredisku na Floride.

Kenedyho vesmírne stredisko prispôsobilo svoje pristávacie dráhy tak, aby umožnilo rakete X-37B v Kalifornii bezpečne pristáť, plavidlo zrekonštruovať a pripraviť ho na ďalšiu misiu.

Credit: Malcolm Glenn
Credit: Malcolm Glenn

Zariadenie OPF-1 v priestoroch Kenedyho vesmírneho centra bolo obnovené a prispôsobené tak, aby tam mohli pristávať vojenské raketoplány X-37B.

Zdroj: space.com