Aj Wikipedia sa dá nechutne zneužiť – a to priamo na Slovensku

0
2547

Naozaj prekvapivé a až nechutné zneužitie známej otvorenej encyklopédii Wikipedia sa objavilo priamo u nás na Slovensku. Pokiaľ totiž zadáte adresu v slovenskom tvare, alebo z nejakého dôvodu v českom s koncovkou SK, dočkáte sa nie informácií a poznania, ale v prvom prípade nechutnej reklamy na pôžičky a v druhom prípade podvodnej súťaže, ktorá vyhlasuje za víťaza absolútne kohokoľvek, nech prídete z akéhokoľvek počítača a láka potvrdenie cez SMS s množstvom nelogických a pravopisných chýb. Pokiaľ túžite po naozajstnej wikipédii, nezabúdajte, že koncovka tejto jednej z najnavštevovanejších stránok je *.ORG.
Buďte preto obozretní, pri zadávaní adresy do prehliadača. V domnienke, že ste sa dostali na súťaž samotnej wikipedie ju už vyplnil jeden náš čitateľ a má obavy, čo bude nasledovať.

Smutné je na tom to, že niekto doménu Wikipedia.sk spravoval dlhší čas a viacerí ľudia si zvykli, že práve na nej nájdu Wikipediu. Šikovne nasmerovaná doména na pravú Wikipediu však vytvorila klamlivý imidž. Neskôr totiž jej šikovný majiteľ web nasmeroval niekam celkom inde a oklamal viacero užívateľov. Najmä tých, čo rátajú, že wikipedia v slovenskom jazyku by mohla byť na koncovke SK.

Pravá adresa v každom prípade stále platí: http://www.wikipedia.org/

Aktualizácia: jún 2012
Stránka wikipedia.sk už nesmeruje na podvodnú súťažnú stránku. Stránky wikipedie.sk smerujú na pôžičky, no spomínaná podozrivá súťaž sa vyskytuje na doméne idnes.sk, kde v žiadnom prípade neodporúčame reagovať na nič z toho, čo sa na stránkach spomína.