Deväť dych berúcich faktov o vesmíre

0
3275
Deväť dych berúcich faktov o vesmíre
5 (100%) 4 votes

Vesmír je taký obrovský a zvláštny, že je ťažké ho pochopiť. Nezaškodí však niečo sa o ňom dozvedieť.


Tip redakcie: Nokia vstáva z popola, údajne pripravuje nadupaný smartfón Nokia 8


Prečítajte si 9 faktov, ktoré ste možno nevedeli

43959218 - photo of the sun in space

  1. Ak by ste Zem zmenšili na veľkosť biliardovej gule, povrch Zeme by bol hladší než povrch gule. Áno, aj ak rátame s Everestom.
  2. Na Saturne možno každoročne spadnú tony zrážok vo forme diamantov. Vedci predpokladajú, že extrémne vysoká teplota a tlak v atmosfére planéty dokáže stlačiť uhlík do formy diamantov takpovediac „v letku“.
  3. Jupiter je taký veľký, že neobieha okolo Slnka. Iba sa na mieste točí okolo svojej osi.
  4. Venuša sa okolo vlastnej osi točí opačným smerom, ako zvyšok planét Slnečnej sústavy. Podľa vedcov to spôsobila gravitačná sila Slnka.
  5. V čase, keď sa Mesiac nachádza najďalej od Zeme, by sa do priestoru medzi našou planétou a jej satelitom zmestili všetky ostatné planéty Slnečnej sústavy.
  6. Zem sa momentálne pohybuje rýchlosťou 1660 km/h. Slnečná sústava sa pohybuje rýchlosťou 790-tisíc km/h. Ešteže máme tú gravitáciu.
  7. Mliečna sústava sa o 4 miliardy rokov zrazí s galaxiou Andromeda. Kolízia zrejme vymrští Slnko do inej časti galaxie, ale nemala by zničiť Zem.
  8. Najrýchlejší objekt vo vesmíre je pulzar s názvom PSR J1748-2446ad. Ide o neutrónovú hviezdu, ktorá rotuje 716-krát za sekundu.
  9. Molekulárny oblak Sagittarius B obsahuje 8 oktiliónov litrov alkoholu. Vedci si myslia, že by mohol chutiť ako malinový rum.

Zdroj: businessinsider.com

ZANECHAŤ ODPOVEĎ