Súťaž o nádhernú knihu Divy Tatier – vyhodnotenie

2
1878

Vedeli ste, že Tatry vznikli vďaka nebeskej nehode? Dodnes tieto veľhory udivujú nielen ľudí, ktorí pod nimi žijú, ale aj návštevníkov z rôznych kútov sveta, ktorým sa do uší doniesli zvesti o nesmiernej nádhere tatranskej prírody. Tým, ktorí ešte nevedia, že Tatry sú naozaj udivujúce a krásne, je venovaná kniha Divy Tatier. A ako to bolo s tou nebeskou nehodou?

V siedmy deň stvorenia sveta si Boh sadol a pozeral sa na svoje dielo. Mal pocit, že mu čosi chýba, preto vyslal jedného z anjelov, aby po svete rozhodil za vrece prírodných krás. Nad strednou Európu sa nebeskému letcovi do cesty postavilo vysoké pohorie, o krajný zo žulových končiarov zavadil krídlom a skrivil ho, pričom sa vrece s krásami roztrhlo. Na pusté skalnaté vrchy a doliny sa vysypali lesy, lúky, jazerá, bystriny a vodopády, do horskej krajiny sa rozutekali svište, kamzíky, medvede, rysy a mnohé ďalšie zvieratá. Pohorie, ktoré neskôr ľudia nazvali Tatrami, tak dostalo viac prírodných krás ako iné časti našej planéty.

Divy Tatier, to je vyše dvesto strán pútavého textu a takmer 500 krásnych farebných fotografií. Celok, ktorý ideálne predstavuje mnohotvárnu podobu prírody najvyššieho karpatského horstva. Vysvetľuje, ako vznikli majestátne štíty, ostré hrebene, hlboké doliny, priezračné horské jazerá, zurčiace bystriny a hučiace vodopády. Dozviete sa, prečo je tatranská vegetácia usporiadaná do fascinujúcich poschodí od tmavých smrečín, v ktorých sa skrýva množstvo lesnej zveri, cez zelené koberce kosodreviny skrášlené limbami až po alpínske lúky a nehostinný svet skál, ľadu a snehu, ktorý je domovom kamzíkov a svišťov.
V knihe Divy Tatier nechýbajú ľudské príbehy prežité v drsne krásnej tatranskej prírode, ktoré vie byť niekedy veľmi krutá. Sú vyrozprávané prostredníctvom ľudových povestí, ale aj reálnych faktov zozbieraných niekoľkými generáciami vnímavých bádateľov a znalcov Tatier. Dočítame sa o zaujímavom osude tatranských osád a chát, o tatranských lovcoch kamzíkov, hľadačoch pokladov a rúd, bylinkároch, pytliakoch, horských vodcoch, horolezcoch, lyžiaroch, chatároch, horských nosičoch, ale aj o ľuďoch ktorí hľadajú a nachádzajú stratené zdravie v tunajších klimatických kúpeľoch.
Publikácia nezabúda ani na podtatranskú krajinu a jej obyvateľov, predstavuje kultúrno-historické hodnoty Spiša, Liptova, Oravy a poľského Podhalia, regiónov, ktoré sú historicky úzko späté s Vysokými, Západnými či Belianskymi Tatrami.

Chcete túto super knihu úplne zadarmo?
Stačí odpovedať na jedinú otázku.
1. V ukážke stránok na Knižnom webe je Strmý chodník do širokého sedla. V ktorej doline? (Nápoveda)
a) Gaderská dolina
b) Monkova dolina
c) Dolina siedmich prameňov

Podmienky súťaže:
Do súťaže sú prijaté všetky správy odoslané emailom na adresu redakcia @zaujimavosti.net s predmetom TATRY. Predmet slúži na odlíšenie vašej účasti vo viacerých súťažiach. Doň uveďte správnu odpoveď, kontaktné údaje a meno. Súťaže sa smie každý občan SR zúčastniť len raz. Prevádzkovateľom súťaže je Zaujimavosti.net, sponzorom Kniznyweb.sk – IKAR. Výhry nie sú vymáhateľné. Súťaž trvá do 31. júla 2011 do 23:59. Účasťou v súťaži dáva súťažiaci súhlas so spracovaním osobných údajov (použitie adresy pre odoslanie výhry a použitie adresy čisto pre oblasť súťaženia o výhry na stránkach Zaujimavosti.net).

Divy Tatier - kniha IKAR,

Vyhodnotenie súťaže:
Dňa 1. augusta sme vyhodnotili súťaž zo všetkých prijatých emailov. Vyžrebovaným výhercov sa stala Zuzana Dobišová z Košíc. K výhre gratulujeme a všetkým ostatným držíme palce v ďalších súťažiach. Už čoskoro.

Comments are closed.