Centrálny zmluvný register má byť verejný, čo to znamená?

0
1515

Médiá nás informujú o zaujímavom kroku, ktorý vraj ani nemá v okolitých krajinách obdobu. Vláda, ako aj samostatné samosprávy majú zverejňovať všetky uzatvorené zmluvy, aby mal bežný občan prehľad o tom, na čo všetko sa minú peniaze daňových poplatníkov. Aj dnes sa na TA3 objavila informácia o stránkach CZR.GOV.SK a vidieť ste tiež mohli záber na písanie tejto adresy, pričom adresa nefunguje a možno ani neexistuje. Pri hľadaní centrálneho registra zmlúv narazíte i tak azda všetci na register zmlúv, ktorý funguje už od septembra 2010 a nie je žiadnou novinkou na adrese: http://www.zmluvy.gov.sk.

Bližšie ju predstavuje článok na oficiálnych vládnych stránkach. Nebudem písať, že som zástancom tejto myšlienky, vôbec už len preto, že má také stanovisko pár „správnych“ ľudí, či organizácií, ale nebudem písať ani o tom, že by sme boli nejak extrémne proti. Určite by sa zmluvy mali objavovať na internete. Na svoje si prídu webmasteri stránok obcí, ktoré ani nevedia ako na internetovú stránku zmluvu dať. Rád poradím a pomôžem aj ja, ak niekto absolútne netuší, ako sa to robí… čo by nie… Asi každý systém webu sa dá oklamať, čiže si zmluvu môže obec zverejniť len na chvíľku tak, aby nesvietila ako novinka a pri bežnom surfovaní sa môže prehliadnuť. Na webe sa istotne budú objavovať aj zmluvy pozmenené s verejnou podobou. V prípade, že by mali obsahovať niekoho osobné údaje, bolo by na mieste ich v konkrétnej časti nesprístupniť. Avšak je tu mnoho iných problémov. Sme len ľudia a nie všade môžu ustriehnuť a zmluvy na web umiestniť, čo potom keď zlyhá človek nechcene? „Škandál“, pokus o utajenie zmluvy a Nový Čas či naše denníky budú mať o čom písať?

Možno je naozaj správne, aby zmluvy viseli verejne a ľudia mali prehľad čo sa za ich peniaze robí. Nie je však vždy asi správne, ak sa verejne sprístupní množstvo osobných údajov ľudí zainteresovaných v zmluve a rozhodnutí, nie len adresy a mená, ale aj konkrétne údaje o niektorých veciach, ktoré ťažko teraz odhadnúť – spomenúť, ale ich charakter je lepšie nechať neverejný skôr, ako sa odhalí verejne iným spôsobom. Vzniká tu najmä problém celkom iný. Nevzdelaný a bez okolkov povedané – človek v týchto veciach hlúpy – ak si prečíta niečo o čom nevie nič a nepozná dôvody ani pojmy, dokáže narobiť hurhaj, neporiadok a svojim zlým pochopením vzbúriť aj ostatných. Tento problém určite zažilo pár ľudí, ak sa hýbu medzi ľuďmi s názormi prípadne s hlasnejšou možnosťou vyjadriť svoj názor. Verejnosť len ťažko dokáže pochopiť obsah takýchto zmlúv a nepochybne sa nájde len malá časť bežného obyvateľstva, ktorá ak sa k takýmto zmluvám dostane, vie o čo ide. Problémom je tiež fakt, že po prečítaní jednej takej zmluvy bežný človek získava predstavu, že všetko sa pohybuje v miliardách, miliónoch a iných dlhých číslach, o ktorých sa nám môže len snívať. Ani my na Zaujimavosti.net nie sme nejak vzdelaní, a prečítanie takýchto zmlúv nám občas narobí problém s pochopením, o čo vlastne ide. To najmä v prípade, že sa text neustále odvoláva na niektoré paragrafy, ktoré naozaj neovládame naspamäť.

Držíme palce všetkým správcom stránok, aby si svojou zábudlivosťou proti sebe nepoštvali žiadne obyvateľstvo. Ale tiež prajeme vláde, nech sa zvýši transparentnosť a obsah takýchto zmlúv. Možno raz príde čas, kedy bežný občan vládu a obec upozorní, že je zmluva neúplná, chybná a so zlými údajmi. To si rád pozriem.