Viete, ktoré miesto na svete je najhlbšie? Zistite aké tajomstvá v sebe ukrýva

0
1436

Vedeli ste, že najhlbšie miesto na svete je hlboké 11 034 metrov? Ide o Mariánsku priekopu. Predpokladá sa, že priekopa je jedným z najstarších morských dna na planéte, má približne 180 miliónov rokov.

Najvyšší bod na Zemi, Mount Everest sa nachádza na hranici medzi Čínou a Nepálom a má výšku 8 849 m nad hladinou mora. Na druhej strane, najhlbšie miesto na Zemi, Mariánska priekopa, sa nachádza v Tichom oceáne a má hĺbku 11 km čo je o viac ako 2 km orpti Mount Everest.

Prvýkrát určila hĺbku Mariánskej priekopy britská výskumná loď Challenger II v roku 1951. Jej najhlbšia časť bola dokonca pomenovaná po tejto výskumnej lodi, a tak dno Mariánskej priekopy je známe ako Challenger Deep – Challengerská priehlbina. 

Challenger bola misia, ktorej cieľom bolo uskutočniť prvý oceánografický prieskum týchto charakteristík. Tlak v tejto priepasti je asi tisíckrát vyšší ako na hladine mora.

Veľká kresba z roku 1966 (od Americkej spoločnosti námorných inžinierov) batyskafu „Trieste“, prvé plavidlo, ktoré dosiahlo najhlbší bod oceánu (vid foto)

Zdroj obrázka: https://twitter.com/TheMindScourge/status/1671346661682208769/photo/1

Pri meraní bol prvý rekord Britov 8 148 metrov. Následné merania vykonané inými posádkami, ako napríklad to, ktoré vykonal batyskaf Trieste (švajčiarsky dizajn a talianska konštrukcia) a s Jacquesom Piccardom ako kapitánom, však určili, že hĺbka bola 11 034 metrov, čo je oveľa vyššie číslo v porovnaní s údajmi vykonanými v r. 19. storočia, vyrobené pokročilejšou technológiou ako v tých časoch.

V tomto storočí sa posledné dve misie uskutočnili v roku 2009 s Nereusom, hybridným bezpilotným autonómnym podvodným vozidlom zostrojeným oceánografickou inštitúciou Woods Hole a v roku 2012 režisér filmár a prieskumník James Cameron zostúpil do hĺbky jedenásťtisíc metrov v  „Deepsea Challenger“. Stal sa tak prvým človekom, ktorý sa dostal do priepasti vo vozidle s jedným človekom.

Je v Mariánskej priekope morský život?

Tlak vody na dne priekopy je neuveriteľný, viac ako 1071-násobok normálneho atmosférického tlaku na hladine mora. Žijúci v tomto vynikajúcom prostredí sú jedny z najzaujímavejších a najprekvapivejších zvierat na svete.

Medzi najzaujímavejšie patrí najhlbšie známa žijúca chobotnica Dumboryby čertotvaré alebo čerty (Lophiiformes), ktoré sú pomerne slávne stvorenia, výrazné vďaka svetlu vyčnievajúcemu z jeho hlavy. Rovnako v priekope môžete nájsť žraloka uhrovitého, ktorý je starší ako 80 miliónov rokov, alebo zombie červy, ktoré vylučujú zo svojej kože kyseliny, ktoré rozkladajú kosti, čo umožňuje baktériám žijúcim v červoch konzumovať živiny vo vnútri kostí veľrýb a iných mŕtvol.

Hlboko v priekope stále existujú príklady znečistenia spôsobeného ľuďmi. Vedci tam napríklad objavili znečistenie ortuťou.

Ideálna voda na kúpanie?

Pravdepodobne očakávate, že teplota vody v Mariánskej priekope je nízka, pretože do nej neprenikne žiadne slnečné svetlo. A mali by ste pravdu. Voda tam má tendenciu pohybovať sa medzi 1-3 °C.

Čo je však prekvapujúce, v  celej priekope sú hydrotermálne prieduchy. Voda, ktorá vyteká z týchto prieduchov, by stačila na oparenie kohokoľvek pri 371°C – ale nebojte sa, každého, kto nie je v odolnom plavidle, by obrovský tlak okamžite rozdrvil ako prvý.

Voda, ktorá vyteká, je tiež zodpovedná za uvoľnenie množstva minerálov, ktoré udržujú formy života, ktoré sa tam nachádzajú.

Nech už sa vyberieme do ktorejkoľvek fascinujúcej destinácie, nezabudnite si uzavrieť to správne cestovné poistenie na cestu bez starostí!

Čítajte tiež: