Top 5 najväčších katastrof leta 2012 na Slovensku

0
1515

Leto 2012 bolo pre niekoho letom krásnym, plným kúpania, letných radovánok, prázdninových lások, práce okolo domu, alebo dovolenkovania. Ak leto počítame ako obdobie od jari po dnešok, stalo sa niekoľko udalostí, alebo zaujímavostí, ktoré možno nazvať aj katastrofami pre svoj zničujúci alebo negatívny charakter. Dovolil som si teda zhrnúť rebríček tých najväčších piatich, ktoré zasiahli verejnosť počas posledných pár mesiacov.

Teplo a obrovské suchá
Obrovské suchá spôsobili viacero problémov poľnohospodárom aj menším záhradkárom. Od tepla popraskali chodníky, v teple sa lepšie šírili rôzne choroby, nákazy, vírusy infikujúce človeka, ale najmä stromy, rastliny v záhradách aj voľnej prírode. Počas horúčav mali neraz problémy domáce zvieratká, aj lesné zvieratá. Veľmi málo zrážok menej plnilo studne a v niektorých oblastiach sa objavili problémy s dodávkou vody prirodzeným spôsobom. Na svoje si prišli kúpaliská aj rôzne vodné plochy, akvaparky. Každý akosi bral za povinnosť v takomto teple aspoň raz zavítať na takéto miesto a vychutnať si vodu.

Politika
Za katastrofu nemožno nepovažovať množstvo nezmyselných až tupých zákonov, ktoré majú čo najviac ľudí ožobráčiť. Zákony, ktoré sú šité ihlami boháčov nepozerajú na už i tak ťažký život spodnej vrstvy obyvateľstva. Na horko-ťažko našetrené auto sa uvalí nie len jedna, ale rovno dve dane, pričom jedna z nich je nezmyselná pri autách tej úbohej spodiny, ktorá si vôbec dovolila naň našetriť, aby stihla v živote viac, trebárs dve práce a neterigala sa hodinu autobusom z jednej do druhej. Zostáva uvaliť ešte daň na cyklistov a na peší presun, aby to človeka celkom položilo a nedovolil si už chodiť do práce vôbec. Dá sa pochopiť, že vláda potrebuje naplniť vyrabovanú štátnu kasu, avšak ak ju chcú plniť, lebo nie je z čoho rabovať počas tohto vládneho obdobia, šlo by o neospravedlniteľné jednanie ale žiaľ zároveň o slovenskú realitu ako sa narába so štátnymi peniazmi. Všetky zmeny zákonov by ani tak nevadili, keby sa týkali najmä tých, komu už pomaly nie je čo brať. Každý ale vie, že mokrá handra ešte vodu vytlačí, stačí len poriadne škrtiť… Zároveň neutícha Gorila, do ktorej sa tlačia aj takí mladí, ktorí absolútne nevedia o čom je, len im ide o zábavu a o nejaký protest len preto, že je povolený a že oni sami sú tým zaujímavý. Štve ich, že na protesty v 1989 roku boli primalí, tak si to kompenzujú teraz. Práve takýto ľudia sú vo veľkom počte medzi tými, čo protestujú v uliciach a ani netušia čo Gorila je. A samotná Gorila stále nie je vyšetrená, lebo vraj politici sa nechcú miešať do policajnej práce.

Benzín
Vysoká cena palív spôsobená svetovými trhmi, ale čo je najviac smutné, spôsobená aj daňami, ktoré naša vláda nechce ani za svet znížiť. Vysoká cena najpredávanejšieho 95 Natural, ktorý tankuje väčšina z nás spôsobila, že menej cestujeme za rodinou, menej sa vydávame na turistiku po Slovensku a menej sa snažíme tankovať. Auto je využívané čoraz častejšie len na nevyhnutné dopravy do práce a do obchodov na poriadny nákup. Neustále rastúce ceny benzínu už prinútili Petra z Čadce a Jana z Bratislavy predať autá, a ľudí, o ktorých my sami v redakcii nevieme je ďaleko viac. V tom druhom prípade bola motiváciou aj snaha vlády uvaliť vyššie dane pre tých drzákov, čo si dovolili byť vodičmi a majiteľmi auta a preto si zaslúžia zdaniť.

Televízia a napríklad Martinka z Turca (z Martina)
Pláž 33, rôzni Farmári a zoznamovacie šou, a k tomu Extrémne rodiny. Markíza to prehnala trápnou šou Pláž 33, ktorú ťahal podivný scenár, až nakoniec rýchlo skončila. Na JOJke zase vládol hnus a absurdná šou Extrémne rodiny, kde sa samotný štáb nechutne vysmieval z jednoduchých ľudí. Samozrejme nechýbal „dôvod popraskania obrazovky televízorov v niekoľkých domácnostiach“. Celebrita, ktorá nám už stihla nechutným spôsobom zhnusiť vianočné vysielanie predminulých Vianoc, Martina z Turca (Ján z Turca ma poprosil, aby som ju uvádzal ako Martinčanku, pretože uráža všetkých Turčanov). Televízia JOJ ju opäť priniesla s rodinkou na obrazovky aj s kamarátkou Dankou a ako sme sa s odstupom času dozvedeli, Renáte zo Senca pri sledovaní ich vystúpenia v aute prišlo nevoľno zakončené zvracaním. Účinok, ktorý bol pochopiteľný sa možno opäť v televízií objaví. Martinka z Martina sa totiž znovu objavila v televízií ako záujemkyňa o mladého farmára v ďalej sérii hľadania ženy pre farmára. To aj napriek tomu, že ako sama vyhlasuje, už je zadaná. Televízia nás kŕmi odpadom už niekoľko rokov, mladá generácia rastie práve do tohto obdobia a pokladá to za bežnú súčasť života. Jednu šou strieda ďalšia a keď jedna skončí, začne ešte horšia a ešte viac nepremyslenejšia.

Niektoré firmy na Slovensku a ich jednanie
Za katastrofu možno považovať aj jednanie niektorých firiem so zamestnancami. Každý sa o svoje miesto bojí, znamená prežitie, ocitnúť sa na ulici nechce ani nikto. Uvedomuje si to množstvo zamestnancov, ale neuvedomuje si to množstvo zamestnávateľov. Tá časť, ktorá si to uvedomuje ale vie operovať a vydierať, podmieňovať výplatu a meniť pracovnú zmluvu, respektíve ju neplniť voči zamestnancovi, ktorý ak chce v práci zotrvať, má zviazané ruky aj jazyk. Spôsoby, ako sa na Slovensku jedná so zamestnancami nachádzame rôzne. Jeden posledný pochádza z Vranova nad Topľou, kde o prácu prišlo takmer 200 zamestnancov firmy Slotex Fashion. Vo veľkej časti ženy nedostávali výplatu už niekoľko mesiacov a po uplynutí dvojtýždňovej celozávodnej dovolenky sa ocitli pred vyprázdnenými halami, kde už neboli stroje, ani výrobky. Podľa viacerých zdrojov malo ísť o taliansku firmu a tá nepochybne dobre vedela, prečo dáva celozávodnú dovolenku na dva týždne. Za tento čas sa firme podarilo zdrhnúť aj so všetkými strojmi preč bez uhradenia svojich záväzkov. Poškodení ľudia, a odborári vyšli do ulíc, aby protestovali proti dieram v legislatíve. Tie umožňujú relatívne beztrestne zahraničným firmám zdrhnúť a neplatiť.