Láka vás zažiť niečo exotické a stráviť Vianoce v teple? Rozmýšľali ste nad tým, ako môžu vyzerať Vianoce v krajinách, kde je na Štedrý deň viac ako tridsať stupňov a či tu cítiť ducha týchto sviatkov? O svoje zážitky sa s nami podelil cestovateľ Peter Hoferek, alias Hogy, ktorý počas svojej 14-mesačnej cesty po svete navštívil aj Austráliu, kde si privyrábal prácou na bio farmách. Nemáte odvahu spraviť v živote niečo šialené? Inšpirujte sa sympatickým Peťom a vyrazte do Austrálie aj vy, napríklad oberať čerešne.
V Austrálii si strávil Vianoce, aké to bolo?
Vianoce v Austrálií boli veľmi špeciálne. Oslavoval som ich len s Liz (mojou vtedajšou spolucestujúcou a súčasnou priateľkou) neďaleko Uluru. Podvečer sme sa najskôr prepašovali do bazénu pred akýmsi hotelom, aby sme sa umyli a potom sme si šli do buše ozdobiť náhodný krík. Zaspievali sme si koledy v slovenčine a nemčine a na večeru sme jedli slivkový puding. Vraj je to anglická tradícia. Po večeri sme pozerali západ slnka a neskôr hviezdy. Bolo to naozaj magické.
Peťo, ako si sa dostal k práci na farme v Austrálii?
Ako určite vieš, oficiálne nie je možné pracovať na turistické víza, na ktoré som po Austrálii cestoval. Bolo by to možné napríklad na Working Holidays visa, ktoré, žiaľ, Slováci nedostávajú a ani získanie pracovných víz do Austrálie nie je len tak. Takže som bol zmierený s tým, že v Austrálii budem môcť pracovať len výmenou za jedlo a ubytovanie. Tak som to aj spravil na farme v Blue Mountains, kde som zadarmo pomáhal česko-filipínskej rodine. Keď som neskôr s Liz stopoval z Blue Mountains smerom na Uluru, stojac na krajnici mi hovorila, že by chcela stopnúť šoféra, ktorý by nás zobral k sebe na farmu oberať čerešne, že má na ne veľkú chuť. Ja som len s úsmevom dodal, aby sme si takého teraz stopli. Prešla popri nás dodávka so šoférom, veľkým chlapom, ktorý na nás akosi zvláštne pozeral, a obaja sme povedali, že toto bol náš šofér, len zabudol zastaviť.
O 3 minúty už bol nazad, vraj mu to nedalo a chcel prvýkrát v živote zobrať stopárov. A vieš čo? Potreboval aj pomoc na svojej farme a po dohode sme oberali čerešne! Boli sme úplne nadšení, že sa môžeme nimi dosýta napratať a máme ešte aj ubytovanie. Nakoniec sme u neho strávili 9 dní a na konci nám na ruku vyplatil 895 AUD (cca 585 €)! Okrem toho sme ešte na severe krajiny strávili jeden deň prácou s kravami na farme. Jednoducho sme si stopli farmárku, ktorá potrebovala pomoc a na konci dňa sme dostali 100 AUD (cca 65 €), hoci sme za pomoc nič nečakali.
Čo si robil a ako vyzeral tvoj bežný deň? Mal si čas aj na objavovanie okolia?
Na prvej farme som napríklad kopal dlhú jamu na elektrický kábel, strihal kríky, plel a vo voľnom čase som s farmárovým synom absolvoval výlety po okolí či výlet na loďke. Na druhej farme sme oberali čerešne, pomáhali v obchode a voľného času bolo veľmi málo. Ten sme venovali oddychu pri čítaní kníh a hraniu sa s ich deťmi. Na poslednej farme sme pomáhali doktorovi pri kontrole kráv, či sú tehotné. Tehotným som musel zosnímať čip z ucha a Liz otvárala vráta na diaľku s akýmisi joistickmi.
Kde si spal a čo si jedol? Ochutnal si aj niečo exotické?
Spával som prevažne u miestnych, ktorí ma zadarmo pozvali k sebe domov. Dosť často som spával aj v stane, raz aj v aute počas cesty dlhej asi 1 000 km a raz som prespal aj za peniaze v hostili, lebo bola búrka a ráno sme potrebovali zavčasu vstávať. Bolo to v Cairns a na druhý deň nás čakalo potápanie. Medzi nezabudnuteľné jedlá v Austrálii určite patril klokan, čo bolo výborné mäkké mäso úplne bez tuku. Tiež sme vyzobávali termity priamo z termitiska, chutili výborne a boli jemne kyslé. A nemôžem nespomenúť Vegemite – je to akási pasta z droždia a Austrálčania si to natierajú na toasty. Má to veľmi výraznú chuť a myslím, že som v živote nejedol nič horšie.
Stretol si sa s nejakými nebezpečnými pavúkmi alebo hadmi?
Mnoho ľudí si myslí, že Austrália je priam posiata nebezpečnými zvieratami. Aj keď je pravda, že napríklad väčšina najnebezpečnejších hadov sa nachádza v Austrálií, netreba mať panický strach. Zvieratá vás nemajú chuť bezdôvodne napádať, tiež majú strach. Za 3 mesiace som stretol len raz hnedého hada plaziaceho sa na ceste uprostred Austrálie. Inak nikde nič.
Kedy je podľa teba najlepší čas ísť pracovať na farmu do Austrálie?
Cielene by som do Austrálie za prácou na farmu nešiel, keďže to nie je legálne. Kto má šťastie, môže sa mu podariť niečo nájsť a to hlavne v období, keď farmári potrebujú oberačov ovocia, čiže hlavne od decembra do februára. Keď sa vám podarí zohnať platenú prácu, môžete rátať s odmenou na úrovni 10 – 20 AUD za hodinu.
Láka vás práca na farme v Austrálii? O práci na organických farmách po svete si prečítajte viac tu: WWOOF: Pracujte na bio farme v trópoch. Sympatický Slovák Peťo má toho však na rováši oveľa viac ako len Austráliu – stopoval po Číne, takmer ho ukameňovali v Kyrgizsku a v Thajsku sa skamarátil aj s miestnymi policajtmi. Viac o Peťových dobrodružstvách nájdete v jeho knihe – Okolo sveta s palcom hore.