Ťažké masy mastnej ropy už sa momentálne dotýkajú aj silných morských prúdov, ktoré by mohli ropu potiahnuť a zaniesť aj na územie Floridy. Podľa najnovších správ z NYT dokonca už nejaké čiastočky ropy smerujú k Floride. Pred pár dňami pri pobreží objavili známky po dechte, ukázalo sa však, že nešlo o decht spojený s katastrofou v Mexickom zálive.
Problém však tvorí práve tento prúd. Ten sa totiž za Floridou napája na Golfský prúd a každý si vie predstaviť, čo by masa ropy dokázala spôsobiť. Ropa by za taký mesiac mohla obmývať aj pobrežie New Yorku. Aj tie najhoršie scenáre sú však také, ktorým sa treba venovať.
Britská spoločnosť BP zatiaľ odčerpáva aspoň 40 percent vytekajúcej ropy. Pre vodné živočíchy je to istá smrť, akonáhle raz vplávajú do zaropnenej vody, majú trvalé následky, alebo priamo smrť. Ich telá síce poslúžia ako potravina ďalším, tie však nedopadnú o nič lepšie. Aktivisti Greenpeace už protestovali pred britským sídlom spoločnosti BP, aby konala viac, a aby sa snažila vyriešiť následky. Obávam sa však, že tento problém bude mať následky aspoň do roku 2020 a kto je za neho vinný je ťažké povedať, lebo k niečomu takéhoto rozsahu sa neprizná ani ten najväčší šialenec.
Okrem tohto všetkého sa má rozšíriť zákaz rybolovu. Stovky rybárov si môžu rovno hodiť slučku. Nuž a predstavte si, že čo ak náhodou niekto z evakuovaných robotníkov vie, ako ku katastrofe došlo? Priznal by sa ak je vinný? Ako sa môže taký človek cítiť, keď sa dozvedá o biliónových škodách a svete v pohybe? Pravé príčiny sa istotne nikdy nedozvieme.
Jedno z posledných videí spravodajstva týkajúce sa ropnej škvrny:
zdroj: NYT, Google