Reklama a výrobky: Keď tradícia je niečo iné ako pôvod

0
2555

Reklama predáva. Dobrá reklama predá čokoľvek a ak k tomu pridáme aj imidž výrobku a jeho tradíciu, ľudia si všetko spoja, či už s nejakým zámerom, alebo podvedome. Každý potom vie, že IKEA je švédska a má už nejakú dlhoročnú tradíciu. Každý vie, že najlepšie zemiakové lupienky musia byť SLOVAKIA chips, lebo sú naše. Dokonca každý vie, že prírodná švédska kozmetika Oriflame je švédska, alebo že nemecké solárne panely sú vysokej nemeckej kvality a štandardu. Našli by sme ešte mnoho podobných firiem a značiek, ktoré bežný slovenský spotrebiteľ pozná, ale pokiaľ verí posledným dvom vetám, nie je to celkom pravda. Prečo?

Dôležitý je pôvod
Ku konečnému zákazníkovi, spotrebiteľovi by sa mala dostať kvalita. To má zaručiť značka. Nech už sa výrobok vyrába kdekoľvek. Kedysi bol hocijaký trdelník, aj ten vyrobený niekde v Šamoríne nazvaný ako skalický trdelník. Dnes už našťastie nikto nenazve trdelník skalickým, ak nie je priamo zo Skalice. Oravskú slaninu pozná každý ako oravskú, aj keď bola z prasaťa niekde na južnom Slovensku. Ale pri slaninke a trdelníku sme stále na Slovensku. Zájdime do medzinárodnej sféry. Myslieť si, že z vyššie spomenutých firiem ako IKEA, či Slovakia Chips sú výrobky naozaj z konkrétnych krajín, by bolo nesprávne. Nasledovné riadky pre mnohých nebudú nič nové… teda až na pár detailov.

IKEA – obľúbený obchod s nábytkom mnoho zo svojich produktov vyrába v Číne, v Bulharsku, Rusku či v Holandsku a ďalších krajinách. Najmä elektrické a menšie nástroje, elektrické kabeláže, lampy a malé kusy nábytku pochádzajú z Ázie. Môžu za to výhodné ceny a rozvinutý obchod, ktorý pri nákupoch vo veľmi veľkých množstvách umožňuje IKEI ponúkať aj výhodné ceny.
Oriflame – prírodná švédska kozmetika je z bežného používania výrobkov známa skôr ako kozmetika vyrábaná v Poľsku, v Írsku a v ďalších krajinách aj východnej Európy. Nejde teda o čisto švédsku kozmetiku, dokonca v nej chýba čokoľvek typické pre Švédsko, čo by bežnému spotrebiteľovi udrelo do očí ako švédske.
SLOVAKIA chips – hádam ste si nemysleli, že chipsy, ktoré nesú označenie SLOVAKIA sú naozaj zo Slovenska?! Na obale so slovenským EAN kódom je nakoniec predsa „Krajina pôvodu: Česká republika“. Na Slovensko sa len hotové dovážajú.
Solárne panely nemeckých značiek – solárne panely kvalitných značiek najmä z Nemecka sú u mnohých považované za kvalitné, pretože sú nemecké. Pravda však je, že možno nakoniec všetky značky dovážajú hlavné solárne súčiastky z Číny.
Niektoré nemecké vŕtačky – ktorých mená pokladáte za záruku kvality z Nemecka a pri lepšom čítaní zisťujete že žiadne Nemecko, ale Čína.

Bellinda a Nur Die – obe značky dámskych pančuchových nohavíc, ktoré poznajú najmä spotrebitelia v Nemecku, majú svoje výrobné haly na Slovensku. V Čadci na Kysuciach sa vyrábajú a kamiónmi vyvážajú priamo na nemecký trh. Pritom značku v Nemecku majú za svoju.
KIA – na Ukrajine majú KIU stále za kórejské auto, hoci keď k nim nejaká nová dorazí, narodila sa na Slovensku. A podobné to je vo svete bežne s rôznymi značkami. Na Slovensku vyrábame francúzske autá francúzskej tradície ako Citroen, Peugeot, vyrábajú sa u nás aj kvalitné rakúske autá Volkswagen či najznámejšia španielska značka vozidiel SEAT.