Pozor na internetové katalógy firiem a zvýhodnené umiestnenia odkazov

0
2575

Každý mesiac vznikajú desiatky nových firiem. Každá chce byť videná a tak sa aj snaží postupne zviditeľniť stránkou, alebo ponukou svojich služieb niekde na webe. Existujú špekulanti, ktorí striehnu na novozniknuté firmy a posielajú im akýsi registračný formulár do akéhosi katalógu, ktorý vzbudzuje dojem najmä u nie celkom pripraveného začínajúceho podnikateľa, že je povinnosťou v takomto zozname byť. Registračný poplatok pritom nie je malý. S niečím takým sme sa stretli na vlastnej koži, pritom šlo len o pokus pochybnej firmy, ako vylákať peniaze od nepripraveného podnikateľa. To bolo pred rokmi, dnes niečo takéto funguje najmä cez internet.

Internetové katalógy a platená pozícia
Na slovenskom a českom internete máme nespočetné množstvo katalógov firiem, ktoré ponúkajú vždy to isté. Obrovský nárast návštevnosti, výborný spätný odkaz a rast firmy. Na registráciách do katalógov si mnohí postavili svoj biznis. Budovanie spätných odkazov je dôležité, hoci ani tu netreba všetko preháňať. Zásadný problém však tvoria katalógy firiem, ktoré ponúkajú zvýhodnené pozície a zviditeľnenie vášho odkazu za nemalý poplatok a sú neznáme. Kým na známych katalógoch, kde človek a potenciálny klient zavíta častejšie, môžete očakávať nejaký záujem a vyhľadávanie vašej služby, pri množstve neznámych katalógoch je malá pravdepodobnosť, že niekto zavíta k nim, nieto ešte priamo na váš odkaz pri tom množstve iných. Za desať rokov spravovania viacerých firiem sa nám podarilo odpozorovať niekoľko ťahov, ktorými sa snažia od malých firiem tieto konkrétne vylákať peniaze. Nasledovnými riadkami pritom nechceme nikoho poškodiť, len ak tak zachrániť nemalé peniaze nepozorným firmám a podnikateľom. Katalógy, ktoré ponúkajú viaceré nasledovné služby možno nebudú vždy ideálnym miestom, kde sa prezentovať a zároveň bude táto investícia návratnou.

Najčastejšie problémy pochybných katalógov a ako rozoznať tie zlé:

  • Sľubujú zvýšenie návštevnosti: každý to sľubuje, no nečakajte naplnenie tohto sľubu. Jediné reálne zvýšenie návštevnosti nám pri platených kampaniach priniesli katalógy na AZET.SK, ZOZNAM.SK, CENTRUM.SKa tu aj skončíme. Na akomkoľvek ďalšom katalógu firiem je takéto úsilie naozaj veľmi ťažké a výsledky pri zaplatenej sume sú neporovnateľné.
  • Sľubujú zvýšenie Google Pageranku (hodnotenie stránok): tomuto azda ani sami neveria. Na zvýšenie Pageranku je potrebné oveľa viac, ako jeden odkaz niekde medzi tisíckou ďalších odkazov. Zarážajúce je, že katalóg s GPR 2 to isté sľuboval našej stránke s GPR 3. Jeden katalóg naozaj nič nezmôže. Je výhodou mať takýto katalóg, no priamo sľubovať, že tento konkrétny vás dostane niekam vysoko, to je dosť odvážne tvrdenie.
  • Zaplaťte a zvýraznite sa nad ostatnými: nachádzame veľké množstvo katalógov, ktoré vás posunú vyššie len za poplatok. Používajú tvrdenia o „Zviditeľnite sa pred konkurenciou“ alebo „Zviditeľnite svoju pozíciu“. Neplaťte hneď celý rok, alebo faktúru, ktorú budete musieť uhrádzať do konca života. Vyskúšajte si najskôr mesačnú pozíciu, alebo dočasné zvýšenie pozície, čo to prinesie. Majte nainštalované skutočné analytické merače návštevnosti ako Guru Audience alebo Google Analytics a v nich sledujte skutočné príchody ľudí z tohto katalógu. Množstvo, alebo až 95 % z katalógov vám neprinesie skutočné návštevy za celý týždeň. Pri náhľade do štatistík necelej stovky webstránok sú príchody zo 70 slovenských katalógov pod 1%.
  • V katalógu XY nemôžete chýbať: Katalóg firiem hlási, že v ňom nesmiete chýbať, ale len umiestnenie zmienky o firme stojí 35 EUR bez DPH za rok. V živote ste o katalógu nepočuli, no opakovane vám píše, že v ňom skrátka nemôžete chýbať. Sledujte referencie na katalóg, kde všade o ňom píšu, prípadne sledujte osobné skúsenosti na poradách a fórach. Podstatný je Google, kam Slováci mieria najčastejšie ak niečo hľadajú. Česi mieria na Seznam.cz v prevažnej väčšine a na tom je aj postavený ich trh. Kým v Čechách je výhodou mať firmu v seznamovskom Firmy.cz a plne počítať s Google.cz, u nás je nutné myslieť najmä na Google, obsah stránok a následne na najväčšie slovenské katalógy, ktoré tu už boli spomenuté. Ide o dlhodobé hľadisko.
  • Katalóg telefonuje a presviedča: najhoršie prípady s katalógmi sú tie, že hoci o ňom neviete absolútne nič, presviedča vás na platené pozície. Sľubuje úžasné možnosti zvýšenia návštevnosti a podobne. V tomto katalógu nepochybne nájdete firmy, ktoré majú rovnaké služby a budú ochotní sa podeliť o skúsenosti. Stačí Vám len informácia o prínose návštevnosti a viete, že zvýhodnenie pozície má pre vás zmysel.
  • Údajne končí bezplatné zaradenie: stretli sme sa s katalógmi, ktoré umožnili odkazu existenciu v bezplatnom režime a následne po nejakom čase už vyžadujú platbu. Je podstatné, aby ste nahliadli do svojich štatistík a skontrolovali, či samotné bezplatné umiestnenie prinieslo niečo viac ako dve návštevy, ktoré sú zväčša počtom návštev samotným administrátorom. Nepozerajte pritom prvých pár dní po uvedení odkazu a ani posledný a predposledný deň. Sledujte podstatný celkový priebeh toho, ako bol váš odkaz umiestnený. Ak k vám dorazilo niekoľko nášvetvníkov, ktorých považujete za adekvátnych k pomeru návštevnosť : objednávky a klienti, potom siahnite po rozumnej cene za zvýraznením odkazu.
  • Katalógy len pre kvalitné firmy: tento prípad nás dojal pred rokom a objavuje sa čiastočne aj u iných katalógoch. Katalóg hlási, že prijíma len kvalitné stránky slovenských firiem, ktoré patria medzi top. Umiestnenie v ňom je len za nemalý poplatok, slušne povedané brutálnu sumu. Kým euro, alebo dve eurá za spätný odkaz nikomu neublíži, katalóg s bezcenným umiestnením za 100 EUR je niečo naozaj príliš. O kvalite však nemôže byť reč, keďže zo 100 jediných odkazov v celom katalógu je 30 z nich na neznáme pôžičkárske firmy pri ktorých pochybujeme, že ide o najlepšie firmy na Slovensku.

Ako sa brániť?
Začínajúci podnikateľ je často cieľom rôznych ponúk. Stáli sme pri zrode kaderníctiev, salónov, kozmetičiek, kníhkupectva, účtovných firiem a všade tam katalógy dúfali, že narazia na počítačovo negramotného človeka. Všade tam sa snažili telefonicky, alebo emailom upútať pozornosť a informovať o zázračnom katalógu a o nevyhnutnosti uvedenia firmy v tomto konkrétnom. Vypočuli a prečítali sme si tieto ponuky. Neraz sa stalo, že ich obsah bol zmenený a aj rozhovor skončil prirýchlo, keď telefonujúci pochopil, že na druhej strane linky je niekto, čo veci rozumie. Akékoľvek ponuky na umiestnenie v katalógu si nechajte poslať emailom, nič nepodpisujte a ani nepotvrdzujte cez telefón. Vec si prejdite v pohodlí pomocou referencií na webe, alebo sa obráťte na skúsenejšieho známeho. Na ponuky neznámych katalógov, ktoré vám za úhradu ponúkajú krásne pozície a rôzne bonusy či zviditeľnenia, ihneď nereagujte.

Poznámka
Toto jednanie pochybných katalógov je legálne. Ponúkajú službu zviditeľnenia odkazu a tú aj splnia. Samozrejme za úhradu, ktorú stanovia a vy ju uhradíte. Inou vecou je, či má takáto „reklama“ aj účinok na samotný predaj. Niektoré katalógy firiem naozaj prinášajú účinok, no ide o veľmi málo katalógov a účinok v porovnaní s katalógmi veľkými aj malý. Pri pomere ceny a prínosu sú na Slovensku len 3 poriadne katalógy, alebo s prižmúreným okom spolu 5 takých, ktoré môžu mať dobré referencie. Tie nebudeme zámerne menovať. V rámci firmy alebo vášho projektu nikdy nepodpisujte nič, čo vám nie je jasné a neviete o presnom plnení a výsledku.

Účel článku
Účelom článku je upozorniť na praktiky neznámych poskytovateľov priestoru a uvedenia odkazov v adresároch firiem a rôznych katalógoch ku ktorým sa v skutočnosti verejnosť ani nedostane, lebo nemá dôvod na ne zavítať. Nereagujte na ponuky katalógov, ktoré vám nič nehovoria. Nereagujte na agresívne telefonáty, ktoré sa vás snažia presvedčiť o niečom ako je údajne povinná registrácia, alebo dokonca nevyhnutnosť pre podnikanie. Informujte o takýchto pokusoch na internetových fórach, alebo hľadajte referencie na dané číslo vyhľadávaním. Z niektorých zmlúv o uvedení firmy v zozname sa vďaka šikovne postavenej zmluve dá ťažko vycúvať.

Kde vaša firma nesmie chýbať?
Pokiaľ máte záujem na tom dostať svoju firmu do katalógov a vôbec na internet, je dobré v prvom rade disponovať vhodnými stránkami, ktoré dokážu vyhľadávače nájsť a indexovať (načítať obsah a zaradiť do vyhľadávacích výsledkov). Následne je dobré dbať na dostatku obsahu a budovaní spätných odkazov z podobne zameraných obchodov, alebo aj z platenej reklamy. Zaregistrujte svoju stránku do internetových bezplatných katalógov a do dôležitých internetových katalógov. Tri najväčšie sú:  AZET.SK | ZOZNAM.SK | CENTRUM.SK, vzhľadom k jednotlivej návštevnosti je najväčším katalógom AZET.SK a ten aj prináša cez kampane najvýraznejšiu návštevnosť.