Podvodné inzeráty: údajne chudobná matka aj zvláštna nadácia

0
2291

Inzerát falošná rodinaDávajte si pozor pri prechádzaní inzertnými portálmi. Ak vás upúta inzerát, ktorý láka na smutný príbeh mladej rodiny a prosí o finančnú pomoc, nemusí ísť o reálny inzerát, reálnu rodinu a zrejme ani o reálneho človeka. Jedine tak špinavca, ktorý nafingoval inzerát a vydáva sa za matku troch detí, ktorí sú spoločne finančne na samom dne. Vy zvažujete dokonca pomoc, radi by ste mamičke poslali nejaké oblečenie a potraviny. Pozornejšiemu oku však smrdí fakt, že inzerát pýta presnú sumu 150 EUR ako finančnú pomoc, čo je zvláštne. Možno aby niekto neposlal menej, ale ani viac, čím sa naplní klasifikácia tohto podvodu na trestný čin.

Falošný inzerát pýtajúci peniaze
Podobných inzerátov nachádzame každý mesiac niekoľko. Tento aktuálny, ktorý je k dispozícií na stránkach BAZAR.sk, ktoré sú v tomto prípade zneužité pre podvod, obsahujú text „Dostali sme sa do nevychodiskovej situacie a inak ako prosba o pomoc nam ine riesenie nedava . Preto prosim dobrych ludi ktory by vedeli pomoct financne sumou 150eur pomozte nam . Muz nepracuje je na vpp a zo nieje nic, ja som na opatrovatelskom, mame tri deticky a stale nemame dost aby nam to tento mesiac vyslo preto oprosim ludi ktory by mohli malou ciastkou pomoct poslat na ucet 3132437953/0200“ čiže priamo uvádza aj bankový účet podvodníka vedený v banke VÚB. Dokonca sa tu objavuje telefonický kontakt 0902557711

Skutočný pôvod fotografie
Fotografia, ktorej by ste takmer verili, však vôbec nie je pravá. Podvodník využil fotografiu ženy menom Michelle Underwood a jej troch detí. Pre istotu sme si overili, či nejde o Slovenku, čo je však nemožné. Médiá o jej príbehu, vrátane originálnej fotografie informovali na týchto stránkach, vrátane slovenských:

Ďalšie záhady pýtajúce peniaze, a vraj ide o nadáciu
Záhadný je aj inzerát, ktorý sa objavuje s rôznym znením, no stále na rôznych portáloch pýta peniaze na účet 0090102333/6500. Opakovane pritom uvádzajú, že ide o nadáciu, no v žiadnom prípade neuvádzajú názov nadácie. Dosť zarážajúce je však čítať, že rovnaké číslo účtu sa objavuje aj pri iných inzerátoch, kde ich pisateľ píše, že ide o manželský pár na invalidnom dôchodku, ktorému povodne poškodili dom. Na inom inzeráte zas vytvárajú „sbierku“ na novú práčku. Stále pritom rovnaký pisateľ s brutálnymi gramatickými chybami, že aj tie naše chyby sú proti tomu nič. Všimnite si však aj fakt, že sa pán Milan Palička neustále sťahuje. Od Banskej Bystrice prešiel Rožňavu, Štítnik, Košice.

Tento veľmi zvláštny prípad si môžete pozrieť na stránkach:

Môže ísť zrejme o prípad http://dakujeme.sme.sk/vyzva/915/pocasie-proti-nam, kedy sa naozaj človek s týmto menom snažil získať pomoc na internete. Všetky ostatné inzeráty, ktoré dokonca umiestnili do naozaj prazvláštnych kategórií, vyznievajú zvláštne a predsa sa objavujú. Zrejme nakoniec vôbec nejde o nadáciu a tá jediná, do spojitosti s ktorou daná osoba prišla, zrejme ani netuší, že je ďalej využívaná… Druhý popisovaný prípad sa v článku objavil opodstatnene vzhľadom k obsahu písaných inzerátov, ich premenlivosti lokality, taktiež k veľmi chabej gramatike. Existuje pochybnosť zneužitia situácie niekoho iného, alebo pokus o vytváranie dojmu reálnej nadácie. Odporúčame preto na podobné žiadosti nereagovať. Prostredníctvom takto vyhotovenej žiadosti a inzerátu je nemožné overiť pravosť tvrdení a skutočné nakladanie s prostriedkami.