Počas podnikateľských začiatkov istotne mnohí riešia aj web. Pokiaľ ho však majú a divia sa, že nikto o ich webstránke nevie, potom to je už iná vec. Na týchto stránkach sme si už povedali niečo o lacnej propagácií, o spôsoboch inzercie a postupoch, o podnikateľskom zámere a ďalšie témy. Dnes by sme si mohli povedať aspoň v jednoduchom článku niečo viac o tom, ako vlastne dostať vlastný firemný web do sveta internetu, nech si vás dokáže vyhľadať ktokoľvek. Zároveň si dáme pár rád, pred ktorými sa treba mať na pozore. Najmä ak ste neskúsení.
Webová stránka firmy
Webová stránka firmy má obsahovať nutné náležitosti, ako kompletné fakturačné údaje, adresu nie len sídla, ale aj dostupnú, prípadne aspoň kontakt telefonický. Stránky by mali obsahovať popis ponuky, jasne a zreteľne napísaný a pokiaľ sa uvádza aj cenník, potom pravdivý a totožný s tým, ktorý je priamo pri zdroji, na kamennej predajni, či priamo u vás v kancelárií. O obsahu stránok sme si už čo to povedali aj v minulých článkoch. No nezabudnite na to, že ak chcete, aby vás vôbec vyhľadávače našli, musíte spĺňať tieto podmienky:
- web bez vírusov a chybných kódov
- web s vlastným originálnym obsahom
- web, ktorý má text ako text a nie text cez grafický program na fotografiách, alebo obrázkoch *.JPG, čo je šialený amaterizmus, s ktorým sa stále dá stretnúť pri jednoduchých stránkach malých firiem. Takto zadaný text nemá ako vyhľadávač prečítať a ani nevie, čo vlastne ponúkate a prečo by vás mal vôbec ľuďom na druhom konci odporúčať vo výsledkoch.
- web by mal mať nie len prázdny textový obsah, ale aj grafické materiály, formátovanie a nejaké podstránky. To všetko je ale vecou nastavení a výroby webu. Webmaster, alebo spoločnosť vyvíjajúca web na to všetko samozrejme myslí. Stránky však majú vyhľadávače prilákať a udržať. O tom bude nasledovná časť.
Ako sa dostať do vyhľadávačov
Všade sa dočítate, že do vyhľadávačov sa dostanete tak, že sa o vás hovorí. Pokiaľ sa o vašom webe nikde nič nehovorí, ani ste ho nikde neprezentovali (nemám na mysli spam), potom ani nevie, že existuje. To treba napraviť. Preto je dobré si pripraviť popis vystihujúci firmu, základné kľúčové slová a presné údaje firmy. Začnite na Googli vyhľadávať katalógy firiem, ktoré sú bezplatné a práve do nich vložte svoj odkaz podľa kategórie. Veľmi obľúbené a významné sú zoznamy firiem na adresách verejne známych ako sú: centrum.sk, zoznam.sk, azet.sk, surf.sk, smog.sk, a mnoho ďalších. Každá z týchto stránok obsahuje kategórie odkazov a v nich je nutné hľadať odklik na Pridať nový/Pridať záznam/Pridať odkaz alebo čokoľvek podobné. V už uvedenom azet.sk je odkaz na pridanie firmy priamo na URL: http://www.azet.sk/katalog/pridanie/. Na hlavnej stránke Azetu celkom dole pod kategóriami sa odklik volá jednoducho – PRIDAŤ FIRMU. Nezabúdajme aj na veľké množstvo ďalších katalógov firiem, ktoré sú menej známe, ale taktiež vám umožňujú registráciu bezplatnú. Príkladom je nedávno spustené www.SLOVAKIA.firm.in, alebo AZET.biz, ktorým sme partnerom. Klasický katalóg firiem s bezplatným pridaním, pokiaľ sú stránky kvalitné, prípadne so spätným odkazom od vás k nim, pre garanciu pridania. Podobných podmienok majú rôzne katalógy dosť, ale pokiaľ disponujete peknými stránkami, tak je prijatie odkazu viac než isté. Aj tam stačí vybrať správnu kategóriu, alebo zvoliť pomocníka v menu stránok.
A ste v Googli
Pokiaľ sa váš odkaz objaví v katalógoch, je len otázka času, než sa objaví aj v Googli. Niekedy to zaberie len hodinu, inokedy až dva týždne. Následne kvalita obsahu a aj kvalita zdrojov, z ktorých vedie odkaz na váš web zapríčini jeho umiestnenie, pozíciu a často riešenú prvú stranu výsledkov vyhľadávania.
Na čo si dávať veľký pozor:
Do jedného mesiaca po založení živnosti mnohým prichádzalo svojho času niekoľko správ o tom, že by sa mali zaregistrovať do zoznamu firiem na webe len za úžasnú cenu XXX,- sk. Tomu neverte. Zásielka informovala o registrácií takým spôsobom, že ste mali pocit, akoby to bola povinnosť každého živnostníka. Pritom ide o bezcennú databázu firiem, ktorá sa dá takmer identicky nahradiť inou známou databázou firiem. Mnohé pri registrácií vášho odkazu budú žiadať poplatky. Pokiaľ s platbou súhlasíte a katalóg, či zoznam firiem, je pre vás kľúčovým, potom pokojne investujte to vylepšenia pozícií. Mnoho katalógov však ponúka vylepšené pozície za super ceny a budú vás presviedčať o jedinečnosti ich stránok, no nakoniec vylepšenie pozície nie je žiadnym riešením, čo máme otestované už pri správe niekoľkých stránok a pri dlhoročných skúsenostiach s registráciou taktiež. Stránky, na ktorých sa oplatí investovať do vylepšenia pozícií umiestnenia vášho odkazu sú vždy tie, z ktorých vám aj bez vylepšenia prichádzali nejakí ľudia a najmä tie, kde máte garancie správnych poskytnutých čísel zobrazení jednotlivých plôch. Také katalógy ako Azet.sk alebo Centrum inzerentom ponúkajú podrobné čísla návštevnosti a zobrazenia jednotlivých kategórií vo svojich zoznamoch firiem.