Pamukkale a kúpanie v travertínových jazierkach kedysi a dnes

0
5219

PamukkalePamukkale je jedno zo symbolov Turecka, na ktoré reflektujú najmä cestovatelia. Svoj názov získalo vďaka podobnosti k bavlne a v preklade znamená „Balvníkový hrad“. Vzniklo vďaka vysokému obsahu minerálnych látok v termálnej vode, ktorá sa na vzduchu ochladzuje a vyparuje. Vďaka uvoľňovaniu oxidu uhličitého sa vo vode dejú neustále procesy, ktoré umožňujú travertínu ukladať, rásť a tvarovať do rôznych formácií. Tie najslávnejšie, ktoré urobili z Pamukkale pred rokmi jedno z najväčších lákadiel vôbec, boli terasovité jazierka zdržiavajúce vodu v podobe obrátenej lastúry. Dnes sa v nich síce neokúpete, no i tak miesto nestratilo na atraktivite a osviežiť sa môžete v početných bočných terasovitých jazierkach.

Pamukkale v minulosti
Pamukkale je súčasťou antického mesta Hierapolis, po ktorom zostali len ruiny. Miestne ložiská minerálnej vody po tisícročia menili krajinu na okolí a celý svah kopca zafarbili a spevnili bielym vápencom. Na rôznych miestach pri pohľade z mesta Denizli na sever môžete naraziť na zaujímavé útvary a rarity. Ešte v nedávnej minulosti sem prichádzali turisti z celého sveta, aby sa okúpali priamo v jazierkach, ktoré nachádzame na mnohých fotografiách a predstavujú zážitok neobyčajného kúpania.

Pamukkale Turecko

Prílev turistov, ktorí sa chceli okúpať a mať výbornú snímku z neobyčajného miesta spôsoboval výrazné poškodenie jazierok, ich znehodnocovanie neustálym príchodom návštevníkov, ktorí napriek upozorneniam mali telo natreté rôznymi krémami. Taktiež fotografovanie zdola tvorilo vysoké nebezpečenstvo pádu a smrteľného zranenia. Napriek veľkej nevôli fanúšikov tohto miesta bolo kúpanie v prírodných terasovitých jazierkach zakázané a pre turistov bolo vybudované iné miesto. Z počiatku sa zdalo, že to už nie je ono. No len čo vápenec obalil aj nové miesto, turistov prichádza ešte viac.

Pamukkale Turecko

 

Pamukkale dnes
V súčasnosti sa pri príchode z hora dočkáte bezpečnejšieho a z prírodného hľadiska oveľa viac šetrnejšieho prístupu a zážitku zároveň. Kým po pravej strane sa nachádza niekoľko zvyškov antického mesta, stromov a chodníkov pre romantickú prechádzku, najväčší ruch nachádzate po ľavej strane, kde vás na drevenej terase víta veľké množstvo topánok a tašiek. Tie si tu turisti nechávajú, aby sa nižšie vydali bosí. Aj tu platí, že žiadne opaľovacie krémy, oleje a vôbec akékoľvek látky nesmiete použiť, aby nebola zničená chemická štruktúra látok vo vode. Kým pred pár rokmi tu boli vytvorené bazény brané s nedôverou, dnes je tu plno ľudí, ktorí sa tešia z tečúcej vody a rôznych tvarov, ktoré tu za pár rokov stihla voda vytvoriť. Stenu lemujú nádherné biele steny, ktoré pripomínajú skutočnú bavlnu, alebo cukrovú polevu na torte.

Pamukkale Turecko

Pamukkale Turecko

Teplá mineralizovaná voda tečie v potôčiku pri okraji tejto cesty lemovanej okraj cesty dole. Tu pri stene lemuje neustále nejaký bazén. Kúpanie v nich obsahuje vápenaté bahno, ktoré si ľudia radi natierajú na telo a pri bielej stene sa radi fotografujú. Zaujímavé je aj posadenie sa k tečúcemu potoku nohami vo vode. Ľahnúť si doň nemusí byť celkom bezpečné a neraz sa stane, že silný prúd stiahne plavky veľmi rýchlo a ďaleko od vás.

Pár čerstvých videí z roku 2014

Cestovateľské odporúčania:

  • Chôdza popri jazierkach nie je hladká a nebude ideálna pre ľudí s pohybovými ťažkosťami.
  • Miesto je neprístupné pre vozíčkarov vzhľadom na jeho geologický (podklad tvorený prírodou, nie človekom) charakter.
  • Nad Pamukkale pár desiatok metrov nájdete prameň s kohútikmi, v ktorom je možné načerpať studenú vodu vhodnú na pitie
  • Pred Kleopatrinmi kúpeľmi nájdete veľkú sochu kohúta, ktorý je symbolom priľahlého mesta Denizli
  • V tesnej blízkosti miesta sa nachádza Historické múzeum v ktorom sú vykopávky a nálezy z Hierapolisu
  • Toalety a prezliekarne sú bezplatné, nachádzajú sa v budove Kleopatriných kúpeľov, rovnako tak je tam predajňa suvenírov, občerstvenia a pod.
  • V Pamukkale neprechádzajte mimo chodníky, nevstupujte na vzdialenejšie neprístupné biele travertíny. V prípade záujmu fotografovať tieto miesta z blízka je nutné vybaviť priamo povolenie so správcom a bezpečnostnou službou. Ich neprístupnosť je z dôvodu zachovania a záchrany. Tomu však mnoho turistov nerozumie a na internete radi na miesto nadávajú aj slovenskí, alebo českí turisti.
  • Miesto je od roku 1988 spolu s antickým mestom Hieraplis na zozname Svetového dedičstva UNESCO.
  • Nezabudnite, že toto miesto žiada od návštevníkov zdržanie sa natieraniu krémami. Aj tu síce existuje arogancia návštevníkov a energické odmietanie niektorých jedincov už len zo samotnej zásady „demokracie“, no ide o prosbu, ktorou sa miesto snaží chrániť. Krémy totiž upravujú zloženie a môžu meniť sfarbenie a vlastnosti minerálov.
  • Ak už sem prichádzate, zájdite aj na prechádzku po drevených chodníkoch viac na sever. Toto miesto zíva prázdnotou, keďže turisti sem prichádzajú skôr kvôli vode, ako poznávaniu. Je to vidieť a tak to môžete využiť vo svoj prospech. Objaviť tak môžete pôvodné políčka a usadeniny, ako aj ďalšie pamiatky obalené bielym travertínom.

Paragliding nad Pamukkale (2014)

Prečítajte si o Turecku oveľa viac informácií aj na stránkach Turecko.us