Vlastníci administratívnych budov, ktorí sa zvykli sťažovať na nedostatok nájomníkov, môžu svoje problémy s poloprázdnymi priestormi vyriešiť. Po vzore nehnuteľností z Nového Mesta nad Váhom môžu na fasáde objektu zrealizovať napríklad hotel pre sťahovavé vtáctvo.
Ochrana ohrozených živočíšnych druhov môže mať rôzne podoby. Dobrým príkladom ako sa dá netradičným, no o to viac účinným spôsobom chrániť napríklad vtáctvo, je unikátny „vtáčí hotel“ sídliaci v Novom Meste nad Váhom. Ten ponúka komfortné ubytovanie so serióznymi službami pre mnohé belorítky obyčajné, ktoré sa počas letnej sezóny potrebujú zahniezdiť na fasáde nejakej modernej budovy v dobrej lokalite s ešte lepšou občianskou vybavenosťou.
Ako domov pre vtáctvo poslúžila fasáda kancelárskej budovy
Nápad zrealizovať tento unikátny „vtáčí hotel“ sa ujal medzi vlastníkom a užívateľmi jednej z miestnych administratívnych budov. Nakoľko belorítka obyčajná je na Slovensku chránená a ochranári už viackrát avizovali potrebu podporovať prežitie tohto druhu rôznymi účinnými spôsobmi, iniciatíva zriadiť šikovné „ubytovanie“ priamo na fasáde budovy možno považovať za veľmi dobrý skutok. V dobe, keď záujem o spolužitie človeka a zvierat akosi upadá, môže byť tento nápad perfektnou inšpiráciou pre ďalších.
Rekonštrukcia budovy priniesla netradičný hotel
Spomínaný „hotel“ nie je len obyčajným zoskupením hniezd na fasáde, ktorý by vznikol bez nejaké zámeru. K jeho zriadeniu sa vypracoval riadny plán, ktorý sa stal súčasťou projektu rekonštrukcie nehnuteľnosti z roku 2015. Tá rátala so zmenami vedúcimi k zlepšeniu kvality budovy pre ľudí, no priestor dostali aj belorítky. Na zateplenú fasádu sa nainštalovali úplne nové prefabrikované hniezda, ktoré majú slúžiť ako riadne domčeky pre vtáčích nájomníkov.
Najväčšia kolónia hniezd tohto druhu u nás
Zdá sa, že zahraniční nájomníci si sezónny pobyt na Považí pochvaľujú, pretože z ďalekej Afriky ich prišlo niekoľko stoviek. Mnohí sa ubytovali v päťhviezdičkovom „hoteli,“ ktorý im ponúka až 276 izieb, čo je celkovo najväčšia kolónia hniezd na Slovensku. Snáď si v nich dočasné bývanie nájdu aj tie vtáky, ktorým pravdepodobne pri údržbe mosta SNP v hlavnom meste koncom mája zbúrali vyše 60 hniezd. Dúfajme, že nešlo o žiadnych xenofóbov zameraných na šírenie nenávisti voči africkým migrantom.
Belorítky obyčajné podporuje aj Slovnaft
Napriek občasnému vandalskému vyčíňaniu odporcov multikulturality sa u nás stále nájde viac tých, ktorí chcú našim vtáčím priateľom pomôcť. Okrem obyvateľov a ochranárskych združení sa do podpory aktívne zapája napríklad spoločnosť Slovnaft. Jej predstavitelia sa odhodlali k sprístupneniu svojho areálu pre hniezdenie vtákov, samozrejme len za odbornej pomoci ochranárov. Ktovie, čoskoro možno v Bratislave vznikne ďalší unikátny „vtáčí hotel“ a záujemcovia o ubytovanie si budú môcť vyberať z viacerých možných destinácií.
Čítajte aj:
Za logami slávnych spoločností sa neraz skrýva zaujímavý príbeh
Sprievodca toaletami sveta: Koľko zaplatíme za vykonanie potreby v jednotlivých krajinách?