Neprezuté pneumatiky? Okrem mastnej pokuty vám hrozí aj havária

0
3421

Obdobie, kedy treba letné pneumatiky vymeniť za zimné, sa nezadržateľne blíži. Pozná to každý, kto má auto. Mnoho ľudí si túto činnosť odkladá a odkladá, až sa ani nenazdá a už ju ani netreba. Je to však dobrý nápad? Čo všetko vám pri neprezutí pneumatík hrozí?

Nie je pneumatika ako pneumatika

Vezmime si napríklad zimné pneumatiky. Podľa zákona nemáte zakázané jazdiť na zimných pneumatikách aj v lete. Nestanovuje totiž povinnosť vymeniť zimné pneumatiky za letné. Na cestách si tak môžeme všimnúť mnoho vodičov, ktorý v snahe ušetriť používajú zimné pneumatiky vlastne celoročne.

Aké riziká vám hrozia pri používaní zimných pneumatík v lete?

Zimné pneumatiky sú vyrobené z gumy, ktorá zostáva mäkká aj pri nízkych teplotách. Aj vďaka tomu sú vhodné do zimných podmienok ako je zasnežená či zľadovatená vozovka. Materiál, zloženie aj dezén sú uspôsobené na použitie v chladnom počasí.

Na rozhorúčavených cestách sa tak pri použití zimných pneumatík zhoršuje ovládanie vozidla, môže sa predĺžiť brzdná dráha a tým aj celková bezpečnosť jazdy. Takisto, zvyšuje sa napríklad hlučnosť vozidla.

Kedy vymeniť letné pneumatiky za zimné a naopak?

Zimné pneumatiky by ste mali dať na svoje vozidlo hneď ako teploty klesnú pod +7°C. Samozrejme sa treba riadiť aktuálnym počasím, ale väčšinou to býva tak od polovice októbra.

Naopak, letné pneumatiky vám zaručia bezpečnosť pri teplotách nad 7°C. Pri vyšších teplotách majú totiž dobrú priľnavosť a ovládateľnosť. Väčšinou sa na ne zo zimných pneumatík prechádza okolo polovice apríla.

Zničené pneumatiky vás môžu zradiť

Neohrozujte ani seba, ani ostatných. Nieto, že vás zlý stav vašich pneumatík môže stáť pokutu od 50 eur vyššie alebo dokonca technický preukaz. Nevhodné pneumatiky vás môžu kedykoľvek veľmi ľahko zradiť a spôsobiť tak vážnu nehodu.

Čo si pri výmene pneumatík všímať?

To, že pneumatiky meníte ešte neznamená, že máte vyhraté. Pri prezúvaní pneumatík si treba všímať viacero vecí. Napríklad vek pneumatík hrá pri bezpečnosti jazdy významnú úlohu. Aj preto sa odporúča jazdiť na pneumatikách len určitý počet rokov a kilometrov.

Ako zistiť vek pneumatiky? Priamo na nej nájdete štvorčíslie, tzv. DOT kód. Prvé dve čísla určujú týždeň a druhé dve rok ich výroby. Neodporúča sa mať pneumatiky príliš dlho. Niektorí ich používajú aj 6 a viac rokov, no aj gumy majú svoju životnosť. Pri tých starších je to napríklad veľmi dobre vidieť na bočniciach. Majú ich dopraskané, čím sa zvyšuje riziko samotného prasknutia gumy.

Pokuta až 3 500 eur

Platné legislatívne normy hovoria, že ak je na vozovke súvislá snehová vrstva, ľad či námraza, vodič motorového vozidla môže jazdiť iba na nápravách so zimnými pneumatikami. Porušením tohto predpisu sa dopúšťate priestupku, ktorý vás môže stáť do 60 eur.

Tu ale prichádza jedno ale. Ak je vodič podnikateľ, pokuta môže byť až vo výške 3 500 eur. A takáto pokuta by sa asi málokomu páčila. Rovnako vám môže polícia zadržať osvedčenie o evidencii vozidla či tabuľky s evidenčnými číslami. Tie by vám po preukázaní výmeny pneumatík opätovne vrátili.

Odporúčanie na záver

Pre jazdu bez zbytočných starostí odporúčame prezúvať zimné pneumatiky za letné a naopak naozaj poctivo. Samozrejme ich montujte v sade po štyroch. Verte, že šetriť na pneumatikách sa naozaj neoplatí.