Boli mladí, nevzdelaní a kvôli nezáujmu o štúdium často odsudzovaní. Aj tak dokázali, že nič nie je nemožné a aj bez maturitného vysvedčenia sa zaradili do zoznamu miliardárov, čím jasne dokázali, že absolvovanie školy nás ešte nespraví šikovnými a úspešnými.
Že vraj k úspechu je potrebné vysokoškolské vzdelanie s prestížnym titulom, a najlepšie hneď s dvoma alebo troma naraz. Ale čo potom všetci tí, ktorí sa dostali k obrovskému bohatstvu aj bez zvládnutia školy. Celosvetový zoznam miliardárov je predsa plný známych mien, ktorých nedokončené štúdium na univerzite na ceste za úspechom nezastavilo. To však nie je všetko, pretože tento rebríček dopĺňa pár ľudí, ktorí nemajú ani maturitu.
Kráľ módy Amancio Ortega
V mladosti ho považovali za flákača, ktorý nemá budúcnosť a dnes ho obdivujú ako jedného z najšikovnejších podnikateľov sveta. Španielsky vlastník odevného impéria Inditex sa stal pomyselným kráľom módy a vďaka svojmu obchodníckemu talentu je momentálne druhým najbohatším mužom sveta.
Britský hľadač talentov Richard Branson
Meno známeho podnikateľa Richarda Bransona sa spája najmä s hudobným vydavateľstvom Virgin Records. Britský miliardár mal už od založenia spoločnosti skvelý čuch na talenty, čo z neho spravilo úspešného podnikateľa so závratnými ziskami, o ktorých pri ukončení školy vo veku 16 rokov určite tajne sníval.
Veľký biznis v podaní Joe Lewisa
Medzi najbohatšími Britmi je aj Joe Lewis, ktorý nečakane skončil štúdium už v 15 rokoch. Hneď na to sa pustil s otcom do práce pri presadzovaní novej cateringovej firmy Tavistock Banquetin. Po rokoch usilovnej práce sa sen o budovaní úspešného biznisu zmenil z malej firmy na veľký holding zastrešujúci desiatky firiem a Lewis zarobil vyše 5 miliárd dolárov.
Inšpiratívny príklad Kirka Kerkoriana
Americký miliardár Kirk Kerkorian už dnes nežije, no jeho meno si zapamätajú ešte mnohé generácie. Majiteľ hotelového impéria a siete kasín sa do histórie zapísal ako ambiciózny obchodník, ktorý sa vypracoval na vrchol z úplnej nuly. Jeho posledná návšteva školy bola vo ôsmej triede, po ktorej začal pracovať s cieľom zvrátiť chudobu vo svoje rodine. Práve tým sa v ňom prebúdzal podnikateľský duch a už o niekoľko rokov prišli prvé veľké úspechy.
Nevzdávajúci sa David Murdock
Ďalším skvelým príkladom miliardára bez strednej školy je David Murdock, ktorý ukázal všetkým, že dyslexia a problémy s koncentráciou v škole nie sú prekážkou k úspechu. Tento muž bol vyhodený zo školy a neskôr žil chvíľu aj na ulici, no nevzdal sa a ukázal silnú vôľu, vďaka čomu sa dostal k výnosnému biznisu v oblasti potravinárstva a realít.
Samotné absolvovanie štúdia síce nie je zárukou úspešnej kariéry a získania veľkého majetku, no vzhľadom na jeho význam dokáže pri uplatnení dosť pomôcť. Aj preto môžeme očakávať, že miliardárov bez školy nebude pribúdať nejakým rýchlym tempom a podobné prípady budú viac-menej výnimočné. Bez ohľadu na to koľko ich bude, klobúk dole pred týmito šikovnými podnikateľmi, ktorí sú jasným dôkazom nevyčerpateľného ľudského potenciálu schopného uspieť aj v sťažených podmienkach.