Megaspam v našich emailoch: Športové kamery a antiradar

0
2320

Slovenské emailové schránky zažívajú extrémny nápor falošného spamu, ktorý neustále mení mená, používa kombinácie mien, rôznych odosielateľov, no v konečnom dôsledku do schránky dorazí vždy s viditeľným obsahom. Láka na predaj športových kamier do extrémnych podmienok. Hlási, že ide o výnimočnú cenu, v skutočnosti však nejde o žiaden reálny internetový obchod, ktorý by sa reálne identifikoval ako predajca tak, ako kážu slovenské zákony. Neznámy predajca vám zašpiní server, emailové schránky a ak náhodou dostanete nápad, že sa z príjmu týchto emailov odhlásite, jediný, koho toto odhlásenie zaujíma ste vy. Určite tento pokus nezaujíma odosielateľa spamu, pretože vám ešte v ten deň pošle na viacero schránok ďalšie a ďalšie emaily.

Antiradar spam

Napriek tomu, že vidíte hlásenie o odhlásení, ponuky vám chodia veselo ďalej. V súčasnosti vo veľkom prichádzajú spamy na starostlivosť o pleť, anti-radary, spam na chudnutie, medikamenty, no najhlavnejšie sú športové HD kamery a údajne bezkonkurenčné ceny, najlacnejšie modely a podobne. Rýchlokvasný internetový obchod bez povinných náležitostí je rizikom samým o sebe. To, čo však prekáža v súčasnosti nám, je miera spamu a spôsob, akým si neznámy predajca robí reklamu. To, že porušil hneď niekoľko zákonov, azda ani nemusíme približovať. Snímka použitá v tomto článku zachytávajúca nádielku nevyžiadanej pošty s tematickou predaja kamier je len malou ukážkou pohromy, ktorá čakala nedávno jeden spriatelený portál a jeho správcov.

Nevyžiadaný spam, schránky

Prečo ide o problém:
Mnoho Slovákov si to neuvedomuje a spam tolerujú, najmä ak je v slovenčine. Starší spoluobčania ho dokonca vnímajú ako záujem o ich osobu a teší ich, ak aspoň niečo vo svojej emailovej schránke nájdu. Chýba tomu však osobný záujem o konkrétnu osobu, pretože celý systém fungovania je založený len na neosobnom umelom zhromažďovaní adries a čo najmohutnejšom spamovaní v čo najvyššom meradle. Keďže sa im to raz oplatilo, vysokú návratnosť prináša aj každý ďalší pokus. Vzhľadom na veľmi nízku počítačovú gramotnosť bežného Slováka je dobré pripomenúť, prečo je táto vec problémom.

  • spam prichádza hromadne a opakovane, dokonca niekoľko krát denne
  • spam prichádza bez predošlého súhlasu a bez jasnej informácie, odkiaľ vzali adresu
  • emaily sa nedajú odhlásiť, napriek tomu, že tento systém v správe je
  • emaily vedú na pochybné internetové obchody
  • emaily nemožno zastaviť ani kontaktom zodpovedných na internetovom obchode
  • dochádza k zavádzaniu, mená, ktoré emaily zdanlivo posielajú, neexistujú

Odporúčanie:
Odporúčame kontaktovať ústredie Obchodnej inšpekcie a radu pre reklamu. Veríme, že sa predsa len podarí rozhýbať v boji proti spamu. Akčnejší poškodení môžu skúsiť osloviť politické strany, prečo sa nič nekoná na rozdiel od Českej republiky, kde sa v marci rozdávali miliónové pokuty za presne totožnú činnosť. Originálnym riešením poškodenia schránky môže byť odporúčanie Miloša K. kameru si predsa len objednať, no nevyzdvihnúť. Filtrovanie pošty je veľmi komplikované. Jediným prvkom, ktorý sa takmer vôbec nemení, je slovné spojenie „Odhlás.enie“ alebo „Odhlás+enie“. Napriek tomu mnoho filtrov vám správy predsa len prepustia, vyhnúť sa im je teda nemožné. Aspoň do doby, než sa zmení legislatíva a medzi bojovníkov proti spamu konečne vstúpi aj niekto ďalší.

Fotografie snímkov obrazovky, o ktorých bola reč, si môžete pozrieť tu: Facebook