Nechávate si utajiť číslo, neželáte si žiadne ponuky, ani reklamu a tak v pohodlí nerušenia sa vyberiete na dovolenku s rodinou, keď vás zrazu na tom utajenom čísle otravuje nejaké číslo, ktoré vám nič nehovorí už len tou prešovskou predvoľbou. Z obáv toho, čo sa deje a aký úrad, či inštitúcia vás chce zastihnúť, aj keď nevedno odkiaľ mali číslo, zdvihnete a dozviete sa, že len spoločnosť GfK robí prieskum na vybraných telefónnych číslach. Poprosíte, aby vám už nikdy nevolali a vyradili si číslo zo zoznamu. Dokonca jasne poviete, že ste momentálne na celkom drahom roamingu a neželáte si otravovať, nie to ešte nechtiac v taške prijať hovor a minúť tak ďalší balík peňazí zbytočne. Doslova vytočí, ak ešte po tomto vyjadrení rovnaké číslo zavolá v rovnaký deň 2x, a ešte 4 nasledujúce dni sa ozve aspoň jedným vytočením vášho čísla. A to je číslo utajené.
V jednej spoločnosti dostali zamestnanci firemné mobily a čísla, ktoré boli kúpené v O2 s tým, že skrátka nebudú nikde zverejňované ako firemné, pôjde o bežné karty a čísla na telefón budú mať len kolegovia navzájom. S týmto dojmom aj žijete, takýto mobil ani nemusíte stíšiť, keď idete na poradu, lebo viete, že kolegovia sú tam. Bohovsky ale prekvapí, ak sú všetci na porade a len vám zvoní telefón niekde v nejakom vrecku a dostávate chuť telefón niekde pre narušenie porady otrieskať o stenu. Šéf sa diví, kto to volá, kde tento zamestnanec vôbec zverejnil svoje číslo a zamestnanec sám nechápe, ktorá bije. Alebo je tu ešte Marcel, čo si do školy nevypína mobil, lebo jeho číslo má len jeho frajerka a otec. Otec mu volá len keď je večer vonku a frajerka mu nemá dôvod volať, keď je s ňou v rovnakej lavici. Skrátka prípad podobný na ten z nemenovanej firmy. Musela byť práve matematika, ktorú suploval zástupca školy a muselo zavolať práve prešovské číslo z GfK na mobil, na ktorom nemal nikto čo zvoniť. Marcel dostal telefón horkoťažko na polroku späť do rúk aj s prepadnutým kreditom. Možno by si rád vyžiadal od GfK nárokovanie škody straty kreditu a jeho platnosti, hoci šlo o hlúpych 14 €, ale skôr by si nárokoval nervy a problémy v škole pre zvoniaci mobil. Áno, niekomu sa to možná zdá ako hlúposť a pár blbostí. No keď vyvoláva číslo, ktoré si nejakým záhadným spôsobom generuje čísla a otravuje ľudí, nemusí to byť vždy vítané… alebo je to vôbec pre niekoho vítané?
Ja osobne som podobné číslo vypínal asi celý týždeň. Skúšal som, dokedy má kto na to trpezlivosť. Podľahol som, zdvihol ale vyžiadal, aby mi dali svätý pokoj a vyradili si ma z nejakého spamhovorového zoznamu. Vraj „to samozrejme rešpektujú a nebudú volať“. Telefonát o asi dva dni som už zdvíhal s otázkou, či si náhodou niekto nerobí srandu alebo skrytú kameru cez telefón.
Prieskum
Telefónne číslo podľa dostupných informácií naozaj vyvoláva ako spoločnosť GfK na telefónne čísla, ktoré im generuje systém. Bohvie však aký systém, to sa asi len tak nedozvieme. Vieme ale to, že pokiaľ vyzváňajúci hovor zrušíte, ten brigádnik na druhej strane – nie vždy slušný a hlavne od počtu úspešných prieskumov platený, bude telefonovať, až kým nezdvihnete. Majú tuhé korienky, samozrejme, keď ide len o hlas niekde pokojne na druhej strane planéty a je takto telefonista skrytý len za menom spoločnosti. Pokiaľ ale človek nechce aby ho niekto otravoval, nejaký systém generujúci telefónne čísla ma nezaujíma. Chcem mať pokoj. Kto napokon uhradí ten roamingový hovor jeden aj druhý, či náhodou inú škodu?
Comments are closed.