Index: Nórsko si užíva najväčšiu prosperitu, Slovensko dobieha v prvej štyridsiatke

0
1925

Nórsko, Švajčiarsko, Dánsko, Nový Zéland a Švédsko sú štátmi s najvyšším indexom prosperity, uvádza vo svojej štúdii Legatum Institute (LI), medzinárodný think-tank so sídlom v Londýne.  

Index hodnotí 142 štátov a je založený na kvalifikovaní ôsmych kategórií, medzi ktoré patria ekonomika, podnikanie a možnosti, vláda, vzdelanie, zdravie, bezpečnosť, osobná sloboda a sociálny kapitál.

Cieľom LI je podpora prosperity prostredníctvom revitalizácie demokracie a kapitalizmu. Prízvukuje však, že prosperita sa netýka len ekonomických výsledkov. Na to, aby štáty prosperovali, musia svojim obyvateľom poskytnúť slobodu a príležitosti. Prístup ku kvalitnej zdravotnej starostlivosti a vzdelaniu tiež pomáha zabezpečiť rast.

index

Podobne, efektívna a transparentná vláda uschopňuje obyvateľov prevziať kontrolu nad svojimi životmi. Ďalej, ochrana pred násilím a útlakom, ako aj silné sociálne väzby sú podľa neho kľúčové pre prosperujúcu spoločnosť.

Zo štátov V4 sa Česká republika ako jediná umiestnila v kategórii s vysokou prosperitou – 26. miesto. Poľsko (29), Slovensko (35) a Maďarsko (45) na základe svojho umiestnenia patria do kategórie „vyššieho stredu“.

Najsilnejšie kategórie pre Slovensko predstavujú osobná sloboda a sociálny kapitál, pomerne vysoké skóre je aj pre vládu. Naopak, kategórie zdravia a vzdelania majú slabé výsledky.

V rámci ekonomiky juho-ázijské štáty zaznamenávajú najvyšší rast, najmä Singapúr a Indonézia. V Európe má najlepšie výsledky Veľká Británia, čiastočne vďaka rastu zamestnanosti na plný úväzok medzi najchudobnejšími, uvádza sa v správe.

Napriek tomu, že úroveň prosperity všeobecne rástla, svet sa stal oveľa viac nebezpečným. „Vznik Islamského štátu zmenil charakter globálnej bezpečnosti, hlavne na Blízkom Východe. V Iraku a v Sýrii tomu predchádzala fragmentácia sociálnych väzieb. V ostatných krajinách v regióne sa však podobné známky začínajú tiež objavovať, čo vyvoláva obavy,“ uvádza výkonná riaditeľka Sian Hansen. Dramatický pokles v otázkach bezpečnosti možno vidieť nielen na Blízkom Východe, ale aj v Afrike. Medzi rôznymi sociálnymi skupinami vzrástlo napätie a násilie, pričom narástol aj počet utečencov a osôb vysídlených v rámci štátu – internally displaced persons.

Zdroj: media.prosperity.com