Čo nám hrozí pri zimných športoch?

0
1927

 

Zima nám ponúka širokú škálu možností, ako sa môžeme počas chladných dní zabaviť. Či už sa rozhodneme robiť šport rekreačne, alebo sa zimným radovánkam venujeme naplno, dávajme pritom pozor na zranenia.

Prinášame vám zoznam športov s časťami tela, ktoré sú najviac namáhané a s najväčším rizikom úrazu, na ktoré si pri výkone zimných športov treba dávať pozor.

Korčulovanie

Korčuľovanie

Premávať sa po zamrznutej rieke v korčuliach, tak to je skutočná romantika. Napriek tomu nám hrozia zranenia. Treba dávať pozor najmä na tie časti tela, ktoré môžu utrpieť pri páde. Najčastejšie si z ľadu odnášame modriny. Mirka, ktorá korčuľuje najradšej na rieke si spomína na vyrazený dych: „Pamätám si, ako som spadla a nemohla som sa nadýchnuť. Bolo to veľmi nepríjemné.“ Nebezpečné je korčuľovať sa na zamrznutých vodných tokoch. Netreba podceniť hrúbku ľadu, pretože ak by sme sa pod ľad prepadli, teplota vody je tak nízka, že nám hrozí okamžité podchladenie. „Raz som sa dokonca na ľade prepadla a noha v korčuliach mi dokonca primrzla a nemohla som ich vyzuť.“ dnes už s úsmevom dopĺňa svoje príhody z ľadu Mirka.

Lyžovanie

Lyžovačka v zime patrí medzi najobľúbenejšie športy. Medzi vášnivých lyžiarov patril aj Igor. Minulý rok sa mu po lyžovačke obrátil život o 180°. „Lyžiarom som bol od ranného detstva a až teraz som pochopil, že nikdy netreba podceňovať svoje schopnosti. Bol som si istý, že som dobrý lyžiar. Na čiernych zjazdovkách v  Lomnickom sedle som niekedy jazdil šusom. Na vlastnej koži som však pocítil, že nestačí mať len drahé lyže, najazdené množstvo kilometrov, ale hlavne netreba preceňovať svoje schopnosti. Spadol som na somárskej lúčke na mokrom snehu. Skončil som s devastačným poranením kolena a dvoma operáciami.“  Igor mal však našťastie prilbu a vyhol sa poraneniu hlavy, ktoré býva na zjazdovkách veľmi časté.  Na lyžiach máme ohrozené celé telo. Utrpieť pri páde môžu končatiny, hlava, no odniesť si to môžu aj vnútorné orgány. Opatrný treba byť aj na zľadovatených častiach zjazdovky. Všeobecne lyžovanie patrí medzi najúrazovejšie zimné športy.

Sánkovanie

Sánkovačka sama o sebe nevyzerá nebezpečne, no aj tu je priestor na opatrnosť. Obozretný máme byť najmä pri vypadnutí zo sánok, kedy si môžeme odniesť tiež nejakú tú modrinu. Nebezpečnou sa sánkovačka môže stať aj vtedy, ak sa nám sánky zlomia – ich časti nám môžu spôsobiť širokú škálu poranení.

Lyžovanie

Snowboardovanie

Pri snowboardovaní platia v podstate rovnaké zásady a číhajú na nás rovnaké nástrahy ako pri lyžovaní. Ako aj pri lyžovaní je na svahu nebezpečenstvo zrazenia sa s inými lyžiarmi, alebo snowboardistami. Dbať by sme mali aj na biely kódex a čaj s rumom radšej nechať na doma. Dôležitá ja tiež prilba, prípadne chrániče rúk, nôh a chrbtice.

Bežkovanie

Pri bežkovaní síce nehrozí stret s inými bežkármi až tak často, pri tomto zimnom športe by sme mali dávať pozor hlavne na terén. Na bežkárskej dráhe sa môžeme dostať na také časti dráhy, ktoré by sa mohli prepadnúť. Preto je lepši chodiť bežkovať minimálne vo dvojici.

Nordic walking

Najmenej nebezpečným zimným športom by sme mohli označiť nordic walking, alebo inak povedané severskú chôdzu. Pri tomto zimnom športe využívame paličky, ktorými si dopomáhame pri chôdzi. Treba však dávať pozor na to, kde stúpame. Pokiaľ volíme neznámu trasu, je dôležité preskúmať terén, aby sme sa vyhli, podobne ako pri bežkovaní, častiam, ktoré by sa mohli prepadnúť.

Možno sa to ani nezdá, no každý jeden zimný šport so sebou prináša aj nejaké to riziko zranenia. Niektorý viac, niektorý menej. Nezabúdajme ani na teplé oblečenie. Naše telo je pri nízkych teplotách vystavované veľkému zaťaženiu. V konečnom dôsledku, aj nesprávny odev nám môže spôsobiť podchladenie a v horšom prípade aj omrzliny.

Dôležité je však byť obozretný. A ako hovorí Igor „ som si istý, že po úraze ktorý sa mi stal, sa mi vytratí potešenie a adrenalín,  ktoré som pri lyžovaní prežíval“. Robme zimné športy pre potešenie a dbajme na to, aby nám potešenie z nich ostalo aj naďalej.